FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Szélerőművek az energiaválság ellen
Az energiaválság megoldását jelentheti a szélerőművek alkalmazása, mely széles körben terjed. Két ország, Németország és Nagy-Britannia is fontolóra, majd tervbe is vette építésüket.
Létrehozva: 2008. július 7., 13:30

A német kormány - Wolfgang Tiefensee miniszter szerint - hamarosan 33 tengeri szélerőmű-parkot építtet az Északi- és a Balti-tengeren.

A miniszter reményei szerint 2030-ra Németországban már 25.000 MW energiát szélerőművekből állítanak elő az országos hálózat számára. Így néhány évtizeden belül a dániaihoz hasonló méretű tengeri szélerőművek felállítására kerül sor. Az elsőt még idén megépítik Borkum szigete mellett. Tiefensee szerint ez egy egyre életképesebb elképzelés, miután az olaj ára folyamatosan növekszik, valamint megjegyezte, hogy manapság jelentősen megnőtt az olyan kérelmek száma, melyben ilyen erőművek építésére kérnek engedélyt.

A szélerőműveket a sziget körüli 12 mérföldes (19 km) zónán kívül, 30-40 méter mélységben helyezik el. Minden szélerőmű-park építéséhez nagyjából 1 milliárd euróra lesz szükség azon az alapköltségen kívül, melybe a több mint 100 km-es tengeralatti kábelek fognak kerülni. Tiefensee, aki az SPD (Német Szociáldemokrata Párt) tagja, az energiaforrások prioritását egy kritikus pontnak tekinti Németország számára, ezenkívül pártjának egyik fontos célja, hogy a nukleáris energiát kiszorítsák az energiaszektorból, amilyen gyorsan csak lehet. Az ehhez az ambiciózus célhoz szükséges 2000 szélturbina előállítása minden bizonnyal nagy kihívást jelentenek a gyártóknak, melyhez még fel kell nőniük.

Gordon Brown miniszterelnök szerint a szélerőművek fontos szerepet játszanak a megújuló energia előállításában, és segítséget nyújthat az energiaszámlák csökkentésében. Nagy-Britannia már a kapujában van a tengeri szélerőművek turbinájának fejlesztésében, melyeket Sheppey és Észak-Kent közelében alkalmaznak majd, valamint tervbe vették nagyméretű erőműparkok létesítését Marden környékén. Romney Marsh lesz az otthona egy 50 millió fontos beruházásnak, valamint létezik egy vitatott terv egy Kelet-Langdoni telepre is, Dover közelében. Ezek az építmények fognak dominálni a környék tájképében, több 10 mérföldre ez lesz a legjobban látható jellegzetesség minden irányban.

Múlt héten a Parlament megszavazta a terveket, amely jelentősen felgyorsítja a turbinák építését, melyek az ellenzők véleménye szerint nem hatékonyak, környezeti károkat okoznak, valamint szemet bántóak. Némely tervvel szemben a polgári légi forgalmi hatóságok és a Védelmi Minisztérium ellenvetéseket fogalmazott meg, melyeket most ennek ellenére megvalósítanak a meglévő tervek és kérelmek mellett.

Annak érdekében, hogy a kitűzött célt - 15 % megújuló energiát használjanak az országban 2020-ig - elérjék, a Kormány szerint 4000 szárazföldi és 3000 tengeri erőműre van szükség.

A számos ellenző hang ellenére a lakosság 80 %-a örül annak, hogy a szélturbinák termelik az energiát, és 64 %-uk lakna szívesen egy szélerőmű 3 mérföldes körzetében. Ezenkívül a turbinák építése és üzemeltetése rengeteg új munkaerőt kíván.

Az olajfüggőség valamint az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése éredekében megfelelő módszer a szélturbinák alkalmazása, azonban önmagában ez a technológia nem elegendő. Fontos más, megújuló energiaforrások beépítése is az energiamixbe: nem lehet csak a szél energiájára hagyatkozni, lényeges, hogy több helyről legyen biztosítva az energiaellátás.