fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Japánban megkezdődött a G8 csúcstalálkozó
2008. július 8., 10:24
Élelmiszerár emelkedés és globális éghajlatváltozás e fő témákkal ma megkezdődött Japánban a hét legfejlettebb ipari állam és Oroszország állam- és kormányfőinek csúcstalálkozója.

A nyolcak - az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország és Németország - vezetői hét afrikai ország politikusával tárgyalnak az értekezlet első napján a Hokkaido szigetén lévő Tojakóban. Az alapvető élelmiszerek árának emelkedése a mai megbeszélések fő témája. Angela Merkel német kancellár azt mondta, tanácskozni fognak a Zimbabwe elleni büntetőintézkedések szigorításáról is, igyekezve megnyerni afrikai hivatali partnereiket az ügynek.

A csúcstalálkozó második és harmadik napján várhatólag a globális éghajlatváltozás lesz a legfontosabb napirendi pont. A G8-országok megpróbálják kimozdítani a holtpontról azokat, az ENSZ keretében megkezdett egyeztetéseket, amelyek célja, hogy a jövő év végéig tető alá hozzanak egy új egyezményt a globális felmelegedés elleni intézkedésekről. A tárgyalások azon rekedtek meg, az üvegházhatású gázok kibocsátásának milyen mértékű csökkentését foglalják bele az új megállapodásba. Nem lehet tudni, hogy a nyolcaknak sikerül-e egyetértésre jutniuk arról, hogy 2050-ig 50 százalékkal csökkentik a kibocsátást. A várakozások szerint biztosan nem fognak megállapodni egy rövidebb határidőt, 2020-ra elérendő célszámokat tartalmazó szövegben.

A csúcstalálkozóval kapcsolatban felhívást tett közzé vasárnap José Manuel Barroso is. A Bild am Sonntag című lapban megjelent nyilatkozatában az Európai Bizottság elnöke a csúcs résztvevőit a klímaváltozás elleni erőfeszítések fokozására, s korábbi kötelezettségvállalásaik betartására szólította fel. Barroso szerint az említett "küszöbországoktól" csak akkor várható el a környezetvédelmi célkitűzésekhez való csatlakozás, ha a legfejlettebb államok élen járnak azok megvalósításában.

A növekvő energiaárakkal kapcsolatban a bizottsági elnök az Európai Unió tagországaiban egyfajta szociális tarifa bevezetésére, azaz a legszegényebb lakossági rétegek támogatására tett javaslatot. Barroso szerint általánosságban a kőolajtól és a földgáztól való függőség mérséklésére lenne szükség, s ezzel összefüggésben az atomenergia jelentőségét említette.

(greenfo.hu)