"A hagyományos román-magyar szembenállás kivételes módon alakult át magyar-román szolidaritássá az Ukrajnában élő magyar és román kisebbségi közösségek esetében, akiket egyként sújt hátrányos megkülönböztetés az ukrán hatóságok diszkriminatív és jogfosztó rendeletei nyomán" - olvasható abban a közleményben, amelyet Tőkés László sajtóirodája adott ki az erdélyi európai parlamenti képviselő hétfő délután Strasbourgban elmondott beszédéről.
Képviselőtársai előtt Tőkés László kifejtette, hogy májusban az Ukrajnai Románok Közösségének vezetői nyílt levélben fordultak Románia államfőjéhez, valamint önálló nyilatkozatban emelték fel szavukat a diszkriminatív jellegű, a román nyelvű oktatás teljes felszámolására és a román közösség erőszakos asszimilációjára irányuló ukrán oktatási politika ellenében. "A Kárpátalján élő magyarokat ugyanez a kisebbségellenes politika sújtja.
Tanügy-minisztériumi rendelet írja elő a nemzeti kisebbségi iskolai oktatásnak az ukrán államnyelvre való átállítását, ami a tanügy teljes elukránosítását irányozza elő" - hívta fel a figyelmet az erdélyi politikus. Tőkés László azt kérte, hogy az Európai Parlament és az Európai Unió tagországai - köztük Románia és Magyarország - szólítsák fel Ukrajnát az emberi és a kisebbségi jogok terén vállalt nemzetközi kötelezettségei, valamint az általa is aláírt Regionális és Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája előírásának a teljesítésére.