ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Csak megszabott számú életmentő beavatkozást végeznek

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjának Klinikaigazgatója szerint szakmailag indokolhatatlan, hogy Magyarországon a sürgősségi infarktusellátás még mindig teljesítménykorlát alá esik, vagyis a kórházak csak bizonyos számú életmentő beavatkozást végezhetnek el.
Létrehozva: 2008. július 10., 13:50 | Utoljára frissítve: 2008. július 17., 09:00
nyomtat küld

Érthetetlen, miért vonatkozik a volumenkorlát szívizominfarktus ellátására - mondta az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjának klinikaigazgatója. Merkely Béla hozzátette: bízik abban, hogy a most racionalizálódó egészségpolitika felülvizsgálja a kérdést, és prioritásként kezeli majd az akut ellátást.

A főváros kardiológus szakfelügyelő főorvosa az Egészséggazdaságtani Konferencia kapcsán azt is elmondta: a kórházba kerülő betegeket az európai ajánlás szerint 60 percen belül el kell látni, az elzáródott eret egy ballonnal kitágítani. A legjobb európai centrumokban a pácienseknél átlagosan 40 perc után végzik el a beavatkozást, míg a közép-magyarországi intézményekben 30 perc kell ehhez.

A szakértő hangsúlyozta: ez a 10 perc kevésnek tűnhet, ám az elzárt koszorúér mögött elhelyezkedő, folyamatosan pusztuló szívizom jelentős része megmenthető marad, ha ennyivel előbb látják el a pácienst. Merkely Béla hozzáfűzte: a siker annak köszönhető, hogy a közép-magyarországi projektben jól felkészült szakemberek vesznek részt, akik a nap 24 órájában sürgősségi ellátást biztosítanak.

Azokon a területeken, ahol a szívizominfarktus kezelésére szolgáló módszer teljes körben elérhető, a túlélési arány jobb, mint az európai átlag, annak ellenére, hogy a külföldi orvosok lényegesen jobb körülmények között dolgoznak - mondta a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjának Klinikaigazgatója.

Merkely Béla hozzátette: bár egyre kevesebben halnak bele az infarktusba, más kardiovaszkuláris betegségek kezelésében - például a stroke-os betegek ellátásában - nem sikerült javítani a halálozási arányon.

Költséghatékonyság vagy kiadáscsökkentés?

Ha az egészségügyben folytatódik a költséghatékonysági elemzések nélküli rendeletalkotás, akkor a rendszer működése a kiadáscsökkentések ellenére tovább fog romlani - mondta a Magyar Egészséggazdaságtani Társaság elnöke a szervezet éves konferenciáján.

Kaló Zoltán hozzátette: a kiadáscsökkentő lépések előkészítésénél az illetékesek nem törődtek az egészségnyereséggel, mégis, gyakran költséghatékonyság-elemzés címen adtak ki szakmai anyagokat, bár azok csak a kiadási oldalt vizsgálták.

Az ELTE Egészséggazdaságtani Kutatóközpontjának igazgatója szerint erre példa az a rendelet, amelynek alapján az országos átlag feletti gyógyszerkiadást produkáló orvosokat büntetik, még akkor is, ha a betegek egészségi állapota indokolja a többletkiadást.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések