Ennek értelmében kötelező lesz népszavazásra bocsátani az EU bővítését, kivéve ha a parlament javaslatára a köztársasági elnök a parlamenti ratifikáció útját választja. A kormánypárti képviselők támogatták a javaslatot, az ellenzék viszont ellene szavazott.
A javaslat alapvetően Törökország uniós csatlakozását érinti, amelyet Nicolas Sarkozy francia elnök nem támogat, hanem inkább "különleges partneri viszony" kialakítását szorgalmazza a muzulmán többségű országgal.
A májusi első olvasatkor a nemzetgyűlés egy olyan tervezetet fogadott el, amelynek alapján kötelezően népszavazásra bocsátották volna az Európai Unió bővítését azokban az esetekben, amikor olyan állam csatlakozna a közösséghez, amelynek népessége meghaladja az EU lakosságának 5 százalékát. (Az EU népessége jelenleg közel 493 millióra tehető, Törökországban pedig - 2006-os becslés szerint - 73 millióan élnek.)
Ezt a javaslatot azonban a szenátus első olvasatban törölte a törvénytervezetből azzal az indokkal, hogy egy "baráti ország" ellen "sértő és diszkriminatív" intézkedést tartalmaz.
Szó szerint emelte viszont az alkotmánymódosítás szövegébe a nemzetgyűlés azt a passzust, amely a francia kulturális örökség részének ismeri el a regionális nyelveket. A felsőház ugyanis ezt is törölte.
A két ház közötti további vitát elkerülendő a szenátus jövő héten a nemzetgyűlés által most módosított szövegről második olvasatban további módosítás nélkül szavaz, s az a két ház közös ülésén Versailles-ban július 21-én kerülhet végleges elfogadásra.