A korrespondent.net internetes hírportál információi szerint Ferrero-Waldner azonban azt ajánlja Kijevnek, hogy ne várjon a jószomszédi kapcsolattól többet az Európai Uniótól, legalábbis egyelőre. Az EU-biztos szerint nem lehet tudni, mit hoz a jövő, de az Európai Unió stratégiai bővítési tervében Ukrajnát egyelőre nem említik.
Ferrero-Waldner megjegyezte, hogy a nézetkülönbségek miatt Ukrajna és az EU a közeljövőben biztosan nem tudnak megegyezni az új, szorosabb együttműködést kilátásba helyező megállapodásról. Még olyan apróságokban sem tud a két fél kompromisszumra jutni, mint az említett dokumentum megnevezése, Ukrajna ugyanis különleges társult tagságot követel - jegyezte meg az EU-biztos. Ukrajna és az EU 2005. március 5-én kezdtek hozzá az új megállapodásról szóló tárgyalásokhoz.
Viktor Juscsenko ukrán államfő személy szerint arra számít, hogy a szeptemberi Ukrajna-EU-csúcstalálkozón sikerül aláírni a szorosabb együttműködési megállapodást, melyben Ukrajna az EU társult tagjaként lesz említve. Nicolas Sarkozy, az Európai Unió soros elnökségét betöltő Franciaország elnöke korábban közölte, hogy az Európai Unió és Ukrajna közötti partneri és együttműködési megállapodás aláírására 2009 elején kerülhet csak sor.