Mint arról a Fidesz európai képviselője tájékoztatta az MTI-t, az ülésen Valérie Pécresse kutatási miniszter a francia elnökség prioritásait összefoglalva elmondta: a kutatás-fejlesztés segítségével kell megoldást találni olyan égető napi problémákra, mint az éghajlatváltozás, a környezetbarát energiatermelés vagy az egészségügyi kihívások az öregedő Európában.
A fideszes képviselő asszony a miniszteri meghallgatáson igent mondott a kutatói mobilitásra, ugyanakkor elutasította az Európán belüli agyelszívás lehetőségét.
Barsiné hangsúlyozta, a versenyképességhez a modern technológiákon keresztül vezet az út. Magyarország nem teheti meg, hogy például a műholdas technológiák terén tétlen maradjon, amely a telekommunikációs műholdak, a meteorológiai megfigyelések vagy az életmentés területén a közeli jövőben Európa mindennapjainak része lesz. Aláhúzta: a kiváló magyar kutatói hagyományok alapján meg kell teremteni az ehhez szükséges tudásbázist.
Barsiné egyúttal beszámolt, mint témafelelős, a Galileo műholdas program első tenderkiírásairól. Az újonnan kiépítendő európai műholdas rendszer egyes feladatcsoportjaira adhatnak be pályázatot az érdekelt vállalkozások. A kiírás ösztönzi a kiegyensúlyozott részvételt a pályázók körét és számát illetően - húzta alá Barsiné Pataky Etelka a szerdai tenderkiírás kapcsán. A Galileo program magyar jelentéstevője egyúttal felhívta a magyar vállalkozások figyelmét arra, hogy a programba nagy számban kapcsolódhatnak be kis- és középvállalkozások is.
Tájékoztatása szerint a magyar beszállítók többek között a rendszerek tesztelésénél és hitelesítésénél pályázhatnak eséllyel a részvételre. Felhívta továbbá a figyelmet a magyar lehetőségekre az egyedi elektronikai rendszerek terén, illetve a bonyolult szoftverek kifejlesztésében. A július 17-i információs nap egyben kiváló alkalmat teremt a vállalkozásoknak a személyes partnerkeresésre is.
Az Európai Unió költségvetéséből 2013-ig 3,4 milliárd eurót fordít a globálisan legmodernebb technológiát képviselő Galileo műholdas programra.