FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Uniós milliárdok energia-megújulásra
Az európai uniós pályázat a megújuló energiaforrások felhasználását, az ehhez szükséges átalakításokat támogatja annak érdekében, hogy minél előbb változzon a magyar energiahordozó forrásszerkezet.
Létrehozva: 2008. július 30., 11:50

A konstrukció elsődleges célja a hazai energiahordozó forrásszerkezet kedvező befolyásolása a hagyományos energiaforrások felől a megújuló energiaforrások irányába való elmozdulás elősegítésével. A megújuló energiaforrások alkalmazhatók hő- vagy villamos energia termelésére, illetve ezek együttes, kapcsolt előállítására, így az ilyen projektek megvalósulása a megújuló források szélesebb körű alkalmazását és nagyobb részarányát biztosítja, hozzájárulva a stratégiai célkitűzések teljesítéséhez, jól szolgálva ezzel az energetikai és a környezeti fenntarthatóságot.

Kis projektek

A prioritás célja megújuló energiaforrások kiaknázásának fokozására irányuló beruházások elősegítése vissza nem térítendő támogatás formájában. A prioritás elsősorban kis-közepes méretű projekteket támogat, az adott projekt megtérülési paramétereitől függően kb. 10-50 százalék közötti arányban.

Konkrétumok

Támogatják megújuló bázisú szilárd tüzelőanyag előkészítését, biomassza-felhasználást, biológiai hulladék alapú biogáz termelést és felhasználást, geotermikus energia hasznosítását, hőszivattyús rendszerek telepítését, napenergia hasznosítását, vízenergia-hasznosítást, szélenergia-hasznosítást, (villamos hálózatra nem termelő szélerőgépek), megújuló energiaforrásokat hasznosító közösségi távfűtő rendszerek kialakítását, korszerűsítését. A különböző tevékenységek kombináltan, adott esetben energiahatékonysági beavatkozásokkal együttesen is alkalmazhatók. Nagyvállatok esetén csak a kapcsolt hő- és villamosenergia termelést megvalósító projektek jogosultak pályázni. A kapcsolt hő- és villamosenergia termelésnek legalább a 60 százalékos összhatásfokot el kell érnie. A fejlesztés megvalósulásának helyszíne a pályázó magyarországi székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet, a támogatásra Közép-magyarországi régió területén megvalósuló fejlesztés kivételével az ország teljes területe jogosult.

Egytől nyolcszázmillióig

A pályázat meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 13,26 milliárd forint. Az elnyerhető támogatás mértéke minimum az összes elszámolható költség 10, maximum 50 százaléka. Az elnyerhető támogatás összege minimum l millió, maximum 800 millió Ft lehet, amelyen belül magántulajdonú nagyvállalatok 100 és 800 millió közötti, egyéb pályázók l és 500 millió közötti összegre pályázhatnak.