Fóris György az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta, a szkeptikusok szerint az elmúlt három év kudarccal végződött népszavazása azt mutatja, hogy bár még kisebbségben vannak az Európai Parlamentben, de a közvélemény mögöttük van.
A legsúlyosabb hozadéka az a lisszaboni szerződést elutasító ír népszavazásnak, hogy nagy ösztönzést adott a euroszkepticizmusnak - mondta az InfoRádiónak Fóris György.
A Bruxinfo elemzője szerint vérszemet kapott a létszámában pici, politikai súlyában elhanyagolható, markonyi EU-ellenes csoport, és arra készülnek, amit Írországban megcsináltak, azzal a következő európai parlamenti választásokon összeurópai méretekben is megpróbálkoznak.
Fóris György elmondta, fokozatok vannak, nem mindenki ugyanúgy szkeptikus, főleg britek vannak közöttük, de akad egy-két cseh és lengyel is, akik azt mondják, bebizonyosodott, hogy hiba volt belépni az EU-ba, és ki kellene lépni abból.
Az elemző úgy látja, ők azért váltak az Európai Parlament tagjaivá, mert rájöttek, hogy így sokkal hatékonyabban képviselhetik EU-ellenes politikát, mintha kívülről lövöldöznek a nagy várra.
A népszavazásnak a pszichés kihatása lehet romboló az elemző szerint, hisz az visszaigazolja azt, hogy úgy tűnik, ha a közvéleményhez fordulnak, az inkább őket támogatja. Az a kiindulópontjuk, hogy három éven belül három népszavazás volt az unióban, ahol az emberek a politikai elit javaslata ellenére leszavaztak egy fontos projektet - fejtette ki Fóris György
Írországban is a parlamenti pártok többsége az igen mellett kampányolt, függetlenül attól, hogy kormánypárti vagy ellenzéki, és a többség mégis elutasította azt. Ez valahol a politikai elit veresége is - jegyezte meg.
Ez, mint mondta, olyan jelzés az euroszkeptikusok felé, hogy jóllehet, ma még kisebbségben vannak számszerűleg az EP-ben, de a közvélemény mintha mögöttük állna.