- "A kórház portásának, Szabó Pálnak felelőtlen, minden szakmaiságot nélkülöző, téves információkon alapuló rágalomhadjárata" - Így jellemezte Deák Gábor, a HospInvest alelnöke az ön tevékenységét. Hogyan kerül a portás a kórházvédők élére?
- A kórházban három szakszervezet működik, egységesen kell fellépnünk, ezért hoztuk létre a bizottságot. Valóban nem vagyok orvos, szociológus diplomával rendelkezem.
- Tehát önöknél a portásnak is egyetemi diplomája van... A HospInvest ugyan akkor még tavasszal nyerte el a kórház működtetésének jogát. Komolyan gondolják, hogy meg lehet akadályozni a privatizációt?
- Ha nem tiltakozunk, a HospInvest monopolhelyzetbe kerül a megyében. Júliusban sikerült meggátolnunk, hogy jogutód nélkül megszűnjön a megyei kórház, és helyette profitérdekelt vállalkozás jöjjön létre. A mi megyénk az egyetlen, ahol a közgyűlésben kormánypárti többség van. A másutt már megbukott reformelképzeléseket nálunk akarják keresztülerőltetni, de nem engedjük.
- Pénteken felfüggesztették állásából. Fordulatot hozhat ez az ügyben?
- Nem, bár az ötvenes évekre jellemző módszereket alkalmaznak. Meg akarnak osztani minket, koncepciós eljárást kezdeményeztek ellenem, hogy eltávolítsanak a kórházból. Szekrénykutató csoport vizsgálta át jogszabályellenesen a holminkat, a kolléganőimet a sírásig zaklatva.
- A szekrényében a HospInvest más munkavállalóknak címzett munkaszerződéseit találták meg. A cég alelnöke nyilatkozatot juttatott el lapunkhoz, melyben azt írja: "hogyan veszik a bátorságot ahhoz emberek, hogy más élete felett döntést hozzanak, megfosszák a szabad döntéstől a munkájáról, a munkakörülményeiről, a családja meg élhetéséről".
- Még a feltételezés is elképesztő. Éppen a Hosplnvest hatvani és gyöngyösi módszerei miatt döntött úgy 917 kórházi dolgozó, hogy nem szerződik a céggel: Az alá nem írt munkaszerződéseket az érdekvédelmi szervezet gyűjti össze és továbbítja közös ügyvédünknek. Ebből kreáltak ügyet, és egy állítólagos rendőrségi eljárásra hivatkozva függesztettek fel állásomból.
- Meddig kell kitartaniuk?
- A HospInvest szeptember 1-jén venné át a kórházat, ehhez augusztus 15-ig kellene aláírni a dolgozóknak a munkaszerződést. Bízom benne, hogy ha a cég munkavállalók híján megint nem tudja átvenni a kórházat, akkor a megye felbontja vele a szerződést.
- A HospInvest közben orvost, szakorvost, ápolót, adminisztrátort, beteghordót, biztonsági őrt - és portást toboroz.
- A kórházat akkor tudja a cég működtetni, ha a tárgyi, a szakmai és a személyi feltételeknek is meg tud felelni. Hogyan gyógyíthatnának egy súlyponti kórházban sürgősségi osztály, kardiológia, urológia vagy rögtgen nélkül? Márpedig ezeknek az osztályoknak a dolgozói mind meg tagadták a szerződéskötést.
- Ezért vennének fel a helyükre embereket.
- Az lehetetlen. Nem jöhet más a helyükre, ahhoz előbb el kell bocsátani őket és kifizetni a végkielégítésüket. El tudja képzelni, hogy mekkora összeg ez több mint 900 dolgozónál? Sok százmillióba kerülne. Csődbe vinné a HospInvestet. Azt szeretnénk, ha Eger város venné át a kórház működtetését.
- Miért lenne jobb, hanem a HospInvest üzemeltetné a kórházat?
- Tessék megnézni, mi történik Gyöngyösön vagy Hatvanban a HospInvest kórházaiban. Épp most van újabb botrány abból, hogy a betegek a folyosón fekszenek.
- A híradások szerint viszont egy egri kórházvédő küldött el egy olyan sérült fiút, akinek műtétre volt szüksége.
- A vádaknak semmi alapjuk sincs. Mindennapos támadásoknak vagyunk kitéve. Ugyanazon a napon két kórházvédő főorvosnak is lesavazták a kocsiját, holott más településen laknak. Hétfőn pedig öt-hat szirénázó rendőrautó jelent meg, amikor a kórház vezetőjének át akartuk adni a petíciónkat. Az egészségügyiek tudják, min megyünk keresztül, erőt ad nekünk a szakszervezetek, az orvosszövetségek, a kazincbarcikai és a Borsod megyei kórház támogatása.