ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kelet-Közép-Európa Svájca lehetnénk

Magyarország Kelet-Közép-Európa Svájca lehetne, ha kihasználnánk a rendelkezésre álló természeti erőforrásainkat: az édesvizet, a gázkészletet és a termőföldet - mondta a Magyar Hírlapnak adott interjújában Pősze Lajos üzletember. A Szerencsejáték Rt. volt vezetője szerint egy nyolcszázmilliárd forintos, közterheket mérséklő csomaggal már a jövő évtől csökkenteni lehetne az adókat és a járulékokat.
Létrehozva: 2008. augusztus 4., 09:58 | Utoljára frissítve: 2008. augusztus 5., 08:18
nyomtat küld

- Válság vagy válságközeli állapot van Magyarországon?

- Nem kérdés, hogy válságba jutott a magyar gazdaság, aminek strukturális és helyi okai vannak. A magyar gazdasági válság, a gazdaság visszaesése azonban eltér attól, amit az Egyesült Államokban vagy a fejlett nyugati országokban megfigyelhettünk.

- A fejlettségbeli okok miatt?

- Egyrészt igen, másrészt Magyarországon nincsenek kihasználva, egyáltalán hasznosítva azok a javak, amelyek által hazánk Kelet-Közép-Európa Svájca lehetne!

- Mire gondol?

- A termőföldre, az édesvízre és a gázkészletre.

- Jelenleg az inflációra, az államadósságra, a külföldi befektetésekre vagy éppen az államháztartási hiány mérséklésére fókuszál a nagypolitika...

- A szűklátókörűség oka az ostobaságban is keresendő. Ma sok minisztérium élén megbízható pártmunkás áll, a gazdaságban és a közigazgatásban pedig erős a korrupció. Utóbbit mellesleg már a legmagasabb szinteken is felróják. Nemrég az amerikai nagykövet tette szóvá, hogy az üzleti életet megfertőzték a kenőpénzek. Egy korrumpált gazdaság és állam nem Európába illik.

- Nem pusztán az ostobaság és korrupció okozza a problémát.

- A befektetőket elbizonytalanítja a politikai bizonytalanság, a jogi szabályozatlanság vagy éppen egyes fontos ágazatok - például az innováció - elsorvasztása. Hogy a hektikus forintárfolyamról már ne is beszéljünk.

- Eközben a régióban a gazdasági növekedésnek áll a zászló.

- Olyannyira, hogy minden szomszédos állam elképesztő tempóban bővül, mi pedig lassan-lassan Koszovó, Bosznia és Szerbia szintjére csúszunk le. Ráadásul a legfontosabb gazdasági partnerünk, az Európai Unió is elfogadható szinten teljesít, vagyis elméletileg mi is gyarapodhatnánk.

- A kormány nem pusztán a megszorítócsomag hatásaival védekezik, hanem az elszabaduló energia- és élelmiszerárakra is hivatkozik, amelyek felsrófolják az inflációt.

- Az infláció mérsékelhető, csak akarni kell. Mellesleg épp az állam - főként a hatósági árak révén - nem tudja kordában tartani a pénzromlás szintjét.

- Ha túl nagy marad az infláció, s nem pörög a gazdaság, aligha érjük el egyhamar az uniós fejlettséget.

- A tények azt mutatják, hogy egyenesen távolodunk a fejlett nyugati országok életszínvonalától. Említett kincseink révén azonban Magyarország fellendülhetne. Olyan értékes készleteink vannak, hogy egykettőre a világ élbolyába kerülhetnénk.

- Nemhogy a vizet hagyjuk lefolyni a Dunán és a Tiszán, hanem a termőföldet sem tudjuk igazán megvédeni!

- Pedig a termőföld hungarikum, amit az Európai Uniónak is el kell ismernie. Nekünk nincsenek hegyeink vagy tengereink, a föld maradt az utolsó jussunk. Ráadásul olyan különleges a magyar föld, hogy egyes zöldség és gyümölcs termékcsoportokat egyszerűen nem lehet máshol ilyen magas minőségben megtermelni.

- Ezen a téren azonban nem pusztán a jelenlegi kormány okolható.

- Sajnos az Antall-kormány idején lezajlott az élelmiszerfeldolgozó-ipar kiárusítása, illetve egyes ágazatok teljes eladása, Európában példátlan módon!

- Mi a megoldás a bajainkra?

- Átfogó intézkedéscsomagot kell megalkotni minden egyes nemzetgazdasági területre.

- A kiszivárgott információk szerint jövőre négyszázmilliárd forintos mozgástere lesz a kormánynak az adóváltoztatásokra. Elegendőnek tartja ezt?

- Szerintem 2009-től a személyi jövedelemadó terén háromszázmilliárd forinttal lehetne mérsékelni a közterheket, illetőleg a vállalkozók járulékterheit ötszázmilliárd forinttal kellene csökkenteni. Ezt már megéreznék a vállalkozások. A nyolcszázmilliárdból háromszázmilliárd adók formájában visszakerülne a költségvetésbe, hiszen a fogyasztási kedvvel még nincs gond. Kétszázmilliárd forintot szét lehetne osztani a nagyobb infláció miatti bevételekből, a fennmaradó háromszázmilliárd forintot pedig azért elő lehetne teremteni a kilencezermilliárd forintos költségvetésből. Ha nem szánunk ennyit a gazdaságélénkítésre, akkor jobb, ha bezárjuk a boltot.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések