fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Botrány miatt átgondolva
2008. augusztus 8., 08:24
Felülvizsgálja a kormány a Natura 2000 környezetvédelmi program magyarországi végrehajtását. A pártokkal és civilszervezetekkel egyeztetett álláspont várhatóan novemberre készül el, így a kormány még az év vége előtt dönthet a rosszul végrehajtott uniós környezetvédelmi program átalakításáról.

Először a Magyar Hírlap adott hírt az idén áprilisban az Európai Unió által előírt Natura környezetvédelmi program botrányos magyarországi végrehajtásáról. A kormány úgy vonta rövid idő alatt ellenőrzése alá Magyarország területének ötödét, hogy arról a földtulajdonosok túlnyomó többsége nem tudott. Egy, az ügyet jól ismerő, telekügyekre specializálódott ügyvéd szerint, noha a környezetvédelmi köntösbe bújtatott program mintegy kétmillió hektárt érint, mégis a legnagyobb titokban és elképesztően gyorsasággal jelölték ki a földeket. Radovits László arra figyelmeztetett, hogy ha egyszer élni fog elővásárlási jogával az állam, az nemzetpolitikai és területi integritás szempontjából kockázatos lehet.

Áprilisi cikksorozatunkból kiderült, hazánkban túl nagy területre kiterjedően túl sok természetvédelmi korlátozás van érvényben közcélokra hivatkozással, miközben az ellentételezés megoldatlan. Ráadásul sem az európai uniós Natura 2000 program nevében eljáró magyar szakértői kör tagjai, sem a területkijelölés módja nem ismert a széles nyilvánosság előtt. De még a szűkebb szakmához tartozók előtt is titok, hogy röpke két év alatt miként lehet több mint ötszázezer helyrajzi számhoz tartozó földterületet szakszerűen kiválasztani és felmérni - márpedig Magyarország területének húsz százalékát érinti az Európai Unió által sürgetett program.

SZDSZ-es megbízott

Gráf József agrárminiszter néhány hete a kormánykoalíció felbomlása miatt munka nélkül maradt egykori SZDSZ-es parlamenti képviselőt, az agrártárca volt államtitkárát, a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. felmentett vezérigazgatóját bízta meg december végéig a Natura program anomáliáinak feltérképezésével. Kis Zoltán érdeklődésünkre megerősítette: legfőképpen a Natura 2000-es területek és az agrárkörnyezet-gazdálkodás viszonyrendszerének feltárása a feladata, melynek során a pártokat képviselő politikusokkal, érdekképviseletekkel, civilszervezetekkel, környezetvédőkkel tartja a kapcsolatot, és havonta jelentést tesz. Szeptember végére írásos javaslatot vár a partnerektől, majd a kész jelentést tőle kapja meg Gráf József. A földművelésügyi miniszter várhatóan még decemberben a kormány elé terjeszti végleges javaslatát.

Súlyos probléma

Kis elismerte, hogy óriási botrányt okozott a Natura 2000 program, mert "sem az előkészítése, sem a program lebonyolítása nem volt korrektül végrehajtva". Emiatt a hatóságok ma nem merik érvényesíteni a művelési korlátozásokat a programba felvett földeken, és az exlex állapot miatt - a természetkárosítást kivéve - bárki bármit megtehet saját földjével. A volt politikus erről a súlyos problémáról már beszámolt legutóbbi jelentésében a miniszternek.

"Gráf József miniszter és Gőgös Zoltán államtitkár komolyan veszi a Natura 2000-es problémahalmazt, különös tekintettel arra, hogy a mezőgazdasági támogatási rendszerben is változások várhatók az SPS-rendszer bevezetésével" - mutatott rá Kis, utalva rá: az agrárkörnyezet-gazdálkodásba négy évvel ezelőtt bevont 1,4 millió hektár föld - részben szántóföld - helyzetének felülvizsgálatát is meg kell kezdeni.

Ez a cél lesz a végső

A végső cél megtalálni a harmóniát a versenyképességet favorizáló támogatási rendszer, a vidékfejlesztési agrárkörnyezet-gazdálkodás és a tájfenntartás programja között. "A Natura eredeti célja az volt, hogy minél több termőföldet kivonjanak a művelés alól, és a gazda kárpótlást kapjon érte. Ez a helyzet a múlté, most már ezeken a földeken is termelni kell, de az intenzív termelés feltételei helyett az extenzív termelés feltételeit kell megteremtenünk" - tette hozzá.

Radovits László szerint üdvözlésre érdemes, hogy az elhibázott Natura 2000 programot a pártok együttesen felülvizsgálják, és a normáknak megfelelően kezelik. A naturás területek felettébb ellentmondásos kiválasztásával és a program működtetésével minden jogi normát felrúgtak, így várható volt, hogy ennek az eljárásnak a következménye katasztrofális lesz valamennyi érintettre nézve - mondta. Az ügyvéd elismerte, hogy a Natura program súlyos hiányosságainak bemutatásával lapunk indította el azt a láncreakciót, ami végre elérte a politikát, és ma már a politikusok sem tudnak kitérni a probléma elől.

(Magyar Hírlap)