Németország nettó hozzájárulása a jelenlegi költségvetési időszakban 10,4 milliárd euró, amely nagy tétel a berlini szövetségi büdzsének, hiszen például 2004-ben még nyolc és fél milliárd volt a befizetés mértéke. Ez azt is jelenti, hogy Németország - gazdasági erejéhez mérten - a legnagyobb nettó befizetője a közösségi költségvetésnek. De a kormány eredeti terveinek megfelelően a német GDP egy százaléka alatt maradt ez az uniós "kiadás". Ismert, hogy a huszonötök hétéves költségvetését eredetileg 826,4 milliárd euróra tervezték, 2007-től azonban a román és a bolgár tételekkel egészül ki a büdzsé.
Számítások szerint évente átlagosan 22-25 százalékos befizetési hányad jut a németekre, s ők valódi gazdasági "eltartói" az Európai Uniónak. Dacára annak, hogy jelentős a hozzájárulás aránya, Németországban mit sem veszített népszerűségéből az uniós tagság. Ennek hátterében az áll, hogy a németek általában jó pályázók. A közös kasszába becsengetett pénzek jelentős részét - nyolcvan százalékát - a németek vissza is kapják.
Lapértesülés szerint Berlin kész megemelni éves befizetését az Európai Unió kasszájába. A Welt am Sonntag berlini kormánykörökre hivatkozva azt jelentette, hogy formálódik a kompromisszum az Európai Bizottság és a német kormány tárgyalásain. Eszerint Berlin négy-ötszázmillió euróval több pénzt szánna évente az EU-nak, cserében viszont a Németországban beszedett általános forgalmi adó kisebb hányadát kellene átutalni Brüsszelbe. Ha létrejön a megállapodás, másfél milliárd euróra csökkenhet Németország éves hozzájárulása az unió költségvetéséhez. Berlin még arról sem tett le, hogy az eddiginél több EU-forráshoz jusson a strukturális alapokból.
Harmadik legnagyobb
Németország a világ harmadik legnagyobb gazdasága. A legfontosabb ágazatai közé számos más iparág mellett a gépjárműgyártás, a precíziós gépgyártás, az elektronika, a távközlési berendezések gyártása, a vegyipar és a gyógyszergyártás tartozik.