A júniusi 4 százalékos emelkedés után júliusban 4,1 százalékos infláció várható. Ilyen magas szintű drágulás nem fordult még elő az eurózóna 1999-es megalapítása óta. Nagy gondot okoz az is, hogy a közös fizetőeszközt használó tagállamok közül egyik sem fogja tudni teljesíteni a gazdasági kritériumok között megjelölt inflációs célt. A maastrichti konvergencia kritériumok ugynais maximum 3 százalékos inflációt engedélyeznek az eurózóna tagjai számára.
Magyarországon az infláció 2008 első negyedévében 6,9 százalékos volt. Ez jelentősen meghaladja az euróövezetben mért átlagot, de megyezik a Magyar Nemzeti Bank inflációs céljaival.
Az Eurostat szerint a folyamatosan növekvő inflációt az élelmiszer és az olaj árának emelkedése okozza, amely több gazdasági mutatóra is negatív hatással van. A Bizottság július 29-én bevallotta, az EU és az euróövezet gazdasági teljesítménye tovább csökkent, ráadásul nem haladja meg a sokéves átlagot sem.
Ennek oka, hogy a kereslet mindenhol csökkenő tendenciát mutat, és a Business Climate Indicator (BCI) üzleti mutató szerint az exportvárakozások is jelentősen visszaestek. A Magyar Nemzeti Bank májusi inflációs jelentésében azt írja, "az év eleji kedvező német ipari konjunktúra miatt az exportszektorban rövid távon nem számítunk erős lassulásra, a hosszabb távú tendenciák viszont - a világgazdasági kilátások romlásának következtében - kedvezőtlenebbé váltak" Magyarország számára is.
Az üzleti és fogyasztói bizalom utoljára 2003. márciusában volt ilyen alacsony Európában; 5,8 százalékpontot esett az EU-ra és 5,3 pontot az eurózónára számolva. A legnagyobb visszaeséssel a nagy tagállamoknak kel szembenézniük. Olaszolrszágban például 9,6, az Egyesült Királyságbn 7,2 pontos visszaesés tapasztalható.
A 90-es évek leggyorsabb gazdasági növekedést felmutató európai országban, az Egyesült Királyságban a helyzet már gazdasági recesszióval fenyeget. A brit Nemzeti Statisztikai Hivatal július 31-én bemutatott adatai szerint, a brit gazdaság 2001-ben produkált utoljára hasonló eredményeket. A GDP csak 0,2 százalékkal emelkedett az elmúlt három hónapban.
Tavalyhoz képest a GDP 1,6 százalékkal nőtt. Erre az évre a 1,8 százalékos emelkedést várnak a szakértők.
A rosszabbodó kilátások ellenére a Nemzetközi Valutaalap (IMF) továbbra is úgy véli, hogy a britek jobb teljesítményt fognak felmutatni, mint az eurózóna (1,7%), az Egyesült Államok (1,3%), vagy Japán (1,5%).