ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A földek gazdáit kisemmizés fenyegeti

Veszélybe kerülhet a nemzeti kincsként számon tartott bábolnai ménesbirtok - állítja Medgyasszay László országgyűlési képviselő. A Magyar Hírlapnak adott interjújában a kereszténydemokrata politikus erről is szól, majd részletesen arról, hogy a Barankovics Alapítvány mezőgazdasági szakmai műhelyében kidolgozták a földtörvény módosítását. Annak első paragrafusa kimondja, hogy a tulajdonformától függetlenül a föld nemzeti vagyon. Ha ez így van, akkor a magyar államnak nemcsak joga, de kötelessége is megvédeni.
Létrehozva: 2008. augusztus 13., 08:36 | Utoljára frissítve: 2008. augusztus 13., 08:48
nyomtat küld

- Mint annyi más, veszélyben van a hazai lótenyésztés is?

- Ezt nem állítom, de szükségesnek tartom a tenyésztés és a lósport összefüggéseinek a figyelemmel kísérését. Korábban már szót emeltem a parlamentben is a Kincsem park jövőjéért, és egyre többször hangzik el, hogy a kormány el kívánja adni az alagi edzőpályát is. Amikor szóba hoztam a Kincsem park ügyét, akkor Keller államtitkár úr mindvégig csak arról beszélt, milyen ráfizetéses a lóverseny. Meg kell nézni, mi történt Mezőhegyesen, és jó lenne tudni, mi van a lipicai ménessel és a kisbéri félvérrel is.

- Az előző kormányzati ciklusban létrejött egy nemzeti lovasbizottság, amely szép terveket tett az asztalra, de érdemben ma semmi nem történik.

- Javasoltam, hogy egy független szakértőkből álló bizottság vizsgálja meg a hazai lótenyésztéssel és lósporttal kapcsolatos szerteágazó kérdéseket. Erre nagy szükség lenne.

- Ön figyelemmel kíséri a tradíciókat kifejező, jelentős magyar érték, a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtok sorsának alakulását is. (Az interjút adó politikus éppen tegnap tartott erről sajtótájékoztatót, amelyről alább ezen az oldalon közlünk összefoglalót - a szerk.) Parlamenti interpellációja után változott-e a kormány álláspontja, megmenekül-e a ménesbirtok?

- A kormány szavakban ugyan kiáll a nemzeti kincs megőrzése mellett, de konkrét tettekről nincs tudomásunk. A ménesbirtok márciusban kinevezett új vezetője intézkedési tervet kellett készítsen, a határidő júniusban lejárt, ezért a múlt hónapban írásbeli kérdést intéztem Veres János pénzügyminiszterhez.

- Mire kíváncsi?

- Hogy mit tartalmaz az intézkedési terv, és hogy mi lesz a sorsa annak a 11 ezer hektáros földterületnek, amelyet a ménesbirtok hasznosítására bíztak.

- A Magyar Hírlap tegnapi számában kollégája, Font Sándor részletesen taglalta a mezőgazdasági támogatások jövőre bevezetendő igénylési rendszerét, amikor is az egyszerűsített területalapú támogatási formáról a magyar gazdálkodóknak át kell térniük az úgynevezett összevont gazdaságtámogatási rendszerre, az SPS-re. Ön szerint sincs felkészülve erre a magyar agrárium?

- Az áttérés kérdésében kormányberkekből rengeteg ködösítés és félrevezető információ lát napvilágot. Következetesen az Európai Unióra hivatkoznak, és az új támogatási formát azzal próbálják magyarázni, hogy csak az áttérés biztosíthatja a jövőben az állattenyésztés támogatását.

- Ez nem igaz?

- Persze, hogy nem. A Gyurcsány-kormány most sem mond igazat, de ezt már megszoktuk. A továbbiakban is lenne lehetőség az állattenyésztés támogatására, csak nemzeti forrást kellene hozzá biztosítani. A kormányzati propagandával szemben az az igazság, hogy az unió azon országaiban, ahol korábban már áttértek erre, fontolgatják a visszatérést a termelésösztönző támogatási módra. Amikor kiderült, hogy a világban ugrásszerűen megnövekedett az élelmiszerek iránti kereslet, akkor - unió ide vagy oda - Magyarországnak sem lehet az a célja, hogy egy, a termelést visszafogó támogatási rendszert válasszon. Az ország érdekei megkövetelik ennek a szisztémának az elutasítását. Az a nagy disznóság, hogy ha egy kormányrendelettel bevezetik az új támogatási rendszert, akkor bekövetkezik a földtulajdonosok kisemmizése.

- Egyre többen kifogásolják az Európai Unió iránt tanúsított kormányzati szervilizmust. Mi változott Gyurcsány Ferenc elhíresült davosi kijelentése után?

- A davosi kijelentés olyannyira ostoba volt, hogy maga Gráf miniszter sem értett vele együtt. Szokták mondani, ha Európában egyáltalán nem létezne agrártámogatás, akkor előnybe kerülne a magyar gazdálkodó, mert nincs elkényeztetve a támogatásokkal. A mai viszonyok között viszont badarság lenne lemondani az uniós támogatásokról, sőt, mentsük, ami menthető alapon, élni kell velük, hisz mindenki emlékszik arra, hogy uniós "barátaink" hogyan semmiztek ki minket a csatlakozáskor az agrártámogatások vonatkozásában.

- Mennyire van kiszolgáltatva Magyarország az Európai Uniónak?

- Megtanultam: egy kis ország, egy kis nemzet kiszolgáltatott a nagy országoknak mind politikai, mind gazdasági szempontból. Ezt a kiszolgáltatottságot növeli a globális tőke térhódítása a világban. Ezzel szembe menetelni csak akkor tudunk, ha olyan kormányunk van, amelynek a génjeiben benne van a nemzeti elkötelezettség. Sajnos, az internacionalista emlőkön nevelkedett politikusaink többnyire nem védik határozottan a nemzet érdekeit az uniós felekkel való tárgyalásaik során. A csatlakozáskor azt mondtam, hogy két rossz közül kell választani. A nagyobbik rossz az lett volna, ha kimaradunk, mert szegények, kicsik és kiszolgáltatottak vagyunk, nincs nyersanyagunk, hiszen Trianonban padlóra küldték az országot. A csatlakozás a kisebbik rosszat képviselte, és ahogy várható volt, nem is bizonyult fáklyásmenetnek, hiszen például kisemmizték a magyar agráriumot. Ne feledjük, hogy a végső koppenhágai megállapodás előtt volt egy brüsszeli megállapodás is, amit éppen a polgári kormány ideje alatt kellett aláírni. Akkor az összes Európai Unióhoz csatlakozó kelet-európai államnak szembesülnie kellett azzal, hogy a termőföldet a tőke szabad áramlása című fejezetbe tették, pedig mindenki tudta, hogy a termőföldet nem szabad kitenni a szabadpiac törvényeinek. A régebben csatlakozott országokban különféle záradékokkal tették lehetővé a termőföld védelmét. Nálunk is megvan rá a lehetőség, hogy a termőföldet saját nemzeti tulajdonban tarthassuk, de ehhez komoly és egyértelmű politikai akaratra van szükség.

- Fennáll-e a földvagyon elherdálásának a veszélye? Mit lehet tenni a globális agrártőke spekulatív tulajdonszerzésének a megakadályozásáért?

- Még csak most áll fenn igazából a nemzeti vagyon és a termőföld spekulatív kiárusításának a veszélye, hiszen ha bevezetik az új támogatási módot, akkor nagyon sok bérlő kerül helyzeti előnybe. Becslések szerint 600-800 ezer hektár termőföld van ma külföldi érdekeltségű bérletben, ennek döntő többsége bagóért kerülhetett a bérlőkhöz. Ha a magyar tulajdonos a bérlő kiszolgáltatottjává válik, az nagy veszély. De azt sem lehet elvárni a kárpótlás következtében földtulajdonhoz jutott idős emberektől vagy a városon nehéz körülmények közt élő unokáktól, hogy pusztán nemzeti érdekből ne adják el tulajdonukat.

- Az Országgyűlés miért nem alkot olyan törvényt, amely megakadályozná a termőföld idegen kézre jutását?

- Tíz éve küszködöm ezzel. 1997-ben népszavazást kezdeményeztem a kiárusítás megakadályozásáért, de ez meghiúsult, mert jött az új választás. Akkor abban bíztam, hogy a mi kormányunk megoldja ezt a kérdést. Sajnos ez nem történt meg. Éppen ezért újabb törvényjavaslatokat nyújtottam be 2000-ben és 2001-ben is, de azok sem kerültek napirendre. Ennek ellenére most is azt mondom: csak az az ember szerezhessen termőföldet, aki főfoglalkozásban, életszerűen foglalkozik mezőgazdasággal, és aki legalább három-négy éve a településen él. Ma már nehezebb megvalósítani ezt, mert Brüsszelben aláírtuk, hogy a külföldiek is vásárolhatnak termőföldet Magyarországon bizonyos feltételekkel. De a feltételrendszer szigorítható! Ha azt mondanánk: ma már nem termőföldről beszélünk, hanem mezőgazdasági üzemről, akkor azt is kellene mondjuk, hogy természetes személy csak egy mezőgazdasági üzemben lehet tulajdonos, és csak aki helyben lakik.

- Mindenre van megoldás, de elsősorban politikai akaratra van szükség.

- Így igaz. A Barankovics Alapítvány mezőgazdasági szakmai műhelyében kidolgoztuk a földtörvény módosítását. Annak első paragrafusa kimondja, hogy a tulajdonformától függetlenül a föld nemzeti vagyon, és ha ez így van, akkor a magyar államnak nemcsak joga, de kötelessége is megvédeni. Olyan törvényeket kell alkotni, amelyek sérthetnek ugyan egyéni érdekeket, de mindig megvédik a közösség érdekeit. Érdekes, arról senki nem beszél, hogy a föld a nemzeti szuverenitásunknak természetföldrajzi alapja. Nem szeretném, ha az unokáim azt hallanák bizonyos népcsoportoktól vagy a betelepülőktől, hogy ha már az övék a termőföld, akkor ezt az országot ne hívják Magyarországnak, hanem ilyen-olyan nevű országnak. Nem győzöm hangsúlyozni, a föld mindnyájunk közös ügye: a gazdálkodóké, a városi embereké, a gyári munkásoké, a nyugdíjasoké, mindenkié, aki magyarnak vallja magát.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések