fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bottal ütött jogállam
2003. június 20., 08:11
Három férfi hétfőn reggel botokkal támadt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökére. Szász Károly koponyasérüléseket szenvedett, és eltört a keze. Az ügy a PSZÁF egy elmarasztaló határozatával állhat összefüggésben. A Heti Válasz a felügyelet által megbírságolt egyik cég és - a Medgyessy Péter barátjaként ismert - Mudura Sándor nagyváradi vállalkozó, valamint Forró Tamás televíziós személyiség kapcsolatára derített fényt. Lapértesülések szerint a tranzakcióban szerepet játszhatott az Állami Autópálya-kezelő is. Az rt. igazgatóságának elnökét, Bodnár Zoltánt egykor Szász Károly lehetséges utódaként emlegették.

Szász Károlyt még hétfőn megműtötték, s már másnap, kedden - saját felelősségére - hazatért a kórházból, így a közfigyelem a támadást kiváltó közvetlen és közvetett okok felé fordult. A még a Fidesz által kinevezett, államtitkári rangot viselő PSZÁF-vezető az eset értékelésekor felidézte, hogy a kormány egy esztendeje minden követ megmozgat, hogy elmozdítsa állásából - mindeddig sikertelenül.

A brutális akció közvetlen kiváltó okaként az elnök az általa felügyelt szervezet egyik, kedden közzétett határozatát nevezte meg. Ennek megállapításai szerint a Britton Kft., a Kartonpack Rt. és a Pevdi Divat Kft. titkon összejátszva szerzett a megengedettnél csaknem kétszer nagyobb befolyást a műanyagiparban tevékenykedő Pannonplast Rt.-ben. A Brittont ezért hatmillió, a Pevdit ötmillió forintra büntették (a Kartonpack a Britton érdekeltsége, ezért külön nem bírságolták meg).

Az előzmények közé tartozik, hogy a Pannonplast vezetői április 22-én maguk kérték a PSZÁF-tól: vizsgálja meg, milyen körülmények között szereztek a cégek befolyást vállalatukban. A rejtélyes ügy egyik meglepő fordulata, hogy ezek után a Pannonplast - keddi közleménye szerint - "meglepetéssel értesült a Pénzügyi Szervezek Állami Felügyelete 2003. június 16-i határozatáról, amely egyes tulajdonosai befolyásszerzése kapcsán összehangolt magatartást állapított meg". Meglepettségük annál kevésbé érthető, mert a Pannonplast már hónapokkal ezelőtt összerúgta a port a műanyagipari vállalatot agresszívan felvásárolni akaró Britton Kft.-vel. Elsőként a Britton március 20-án sajtóközleményben bírálta a Pannonplastot: nehezen átlátható vállalati struktúráról beszéltek, szerintük az alapszabály bebetonozza pozíciójába a vezetést, s hiányzik "a megfelelő nyomás a változtatásra", illetve úgy látták: elkerülhetetlen bizonyos részlegek összevonása, valamint a leépítés.

A Pannonplast vezetői a vádakat tételesen és keményen visszautasították, s nyilatkozatukban megjegyezték: nem ismerik a befektetőként tündöklő Britton Capital & Consulting Kft. (BCC) szakmai múltját. "Segítene, ha a BCC felfedné, hány tonna műanyagot dolgozott fel az utóbbi öt évben" - fogalmaztak gúnyosan, majd hozzátették: "A Pannonplast a felvásárlási kísérletet ellenségesnek ítéli, és javasolja részvényeseinek, hogy fenti megállapításait kellő mélységben vegye figyelembe."

A 2001. júliusában bejegyzett, ingatlan- és nyomdaipari befektetéssel foglalkozó Britton - a hasonló nevű amerikai cég hazai érdekeltsége - Kerék Csaba és Mészáros János birtokában van. Miként a Heti Válasz kiderítette, Kerék Csaba másik vállalkozása, az ugyancsak a Britton-csoporthoz tartozó BR Immobilia Kft. az egyik tulajdonosa a nagyváradi Lotus Market bevásárlóközpontnak. Arról a vállalkozásról van szó, melyben a Medgyessy Péter miniszterelnök barátjaként ismertté vált romániai nagyvállalkozó, Mudura Sándor az egyik fő érdekelt, s amely - egyes, az érintettek által cáfolt hírek szerint a magyar kormányfő közbenjárására - az Eximbanktól kapott hitelből épült.

A most megbírságolt Brittonhoz nem is olyan rég Forró Tamásnak is köze volt: a cég 2002. júniusáig többségi tulajdonos volt a közismert tévés személyiség - Tízezer Tömegkommunikációs Kft. nevű - vállalkozásában. Ugyanitt érdekelt az újságíró felesége, Kovács Katalin - akit értesüléseink szerint lapzártánk után készült ügyvezetőjévé választani a Szerencsejáték Rt. reklámcége, a Fortuna Kft. Forróné azután vágyakozott vissza a többek között a lottósorsolást bonyolító vállalkozás élére, hogy 1998-ban már volt rövid ideig a kft. ügyvezetője. S milyen kicsi a világ: a Fortuna 45 százalékos részesedésével korábban megalakult Hungexpo Reklámügynökséget a közelmúltban nem más, mint a most elmarasztalt Kerék Csaba-Mészáros János kettős vezette. Idén év elején ők is csak azért mondtak le megbízatásukról, mert küszöbön állt a Pannonplast vezetőségébe való beválasztásuk - ez április 30-án meg is történt -, s ez összeférhetetlennek minősült addigi pozíciójukkal.

Szász Károly a kormányváltás óta szálka az új kabinet szemében. László Csaba kinevezése után értésre adta: nem lenne ellenére, ha a PSZÁF vezetője venné a kalapját. A pénzügyminiszter ezután tavaly júliusban felszólította a szakembert, hogy más kormányszervekhez hasonlóan rögzítse a felügyelet adatállományát. Szász bátorkodott érdeklődni a minisztertől, mely jogszabályok alapján kéri az üzleti titkokat is tartalmazó adatokat, ám nem kapott kielégítő választ, ezért megtagadta a kérést. Ezek után senkit sem érhetett váratlanul, hogy augusztusban a Pénzügyminisztérium szóvivője úgy nyilatkozott: megrendült a bizalom az elnök iránt. Az indoklás szerint több pénzintézet jelezte, hogy a felügyelet nem egyenlő mércével mér, és rója ki a milliós összegű bírságokat. Máté Dániel ugyanakkor kénytelen volt elismerni: a bejelentések az érintett, tehát az ügyben valószínűleg nem elfogulatlan bankoktól érkeztek, így a kifogásokat nem vehetik készpénznek.

Ezt követően néhány hónapra elült a vihar Szász Károly körül. A közelmúltban azonban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) titkos jelentésére hivatkozva olyan megállapítások láttak napvilágot, melyek alkalmasak lehetnek a PSZÁF törvényes működésébe vetetett hit megingatására. A hivatalosan nem megerősített információk a felügyeletnél indokolatlan külföldi utazásokról, szerződés nélküli kifizetésekről szóltak, s Szász Károly felelősségét feszegették. (A közéleti csaták fegyvertárában új elemként kell elkönyvelni a titkos iratokra alapozott vádakat. Amikor tavasszal Princz Gábor ügyében fordulatot vett a nyomozás, szintén előkerült egy KEHI-jelentés, mely azt tette szóvá, hogy a Fidesz-kormány idején túlkonszolidálták a Postabankot. A vita innentől már nem Princz felelősségéről, hanem az Orbán-kormány tévesnek vélelmezett döntéséről szólt.) Szász most a vádak hallatán előremenekült, és azt kérte: hozzák nyilvánosságra a jelentést.

Az elnök a kormányváltás után egy évvel is a helyén van - pedig tavaly szeptemberben már lehetséges utódjának neve is közszájon forgott. A Magyar Nemzet a Nemzeti Autópálya Rt. vezérigazgatójáról, Bodnár Zoltánról vélte tudni, hogy ő követheti Szászt a PSZÁF élén. E kinevezés pikáns helyzetet eredményezett volna. Bodnár ugyanis annak a CIB Banknak volt a vezérigazgatója, melynek korábban több tranzakcióját is törvénytelennek találta a Szász Károly vezette PSZÁF. Két éve vihart kavart, hogy a pénzintézet az orosz kézben lévő Szibur Rt.-nek vásárolta meg a BorsodChem 24,8 százalékát - az általa megszerzett, egyenként 1010 forint értékű BorsodChem-részvényekből ugyanis később hárommillió darabot eladott az orosz cégnek. A felügyelet szerint a CIB kijátszotta a tőkepiac szereplőit, amikor jelentős befolyáshoz juttatta a Sziburt.

Nem csoda, ha Bodnár azóta esküdt ellenfelét "tiszteli" Szászban. Értesüléseink szerint azonban a PSZÁF-hoz történő átigazolásával kapcsolatban már nem táplál vérmes reményeket. Annál is kevésbé táplálhat, mert a hétfőn történtek egyik legfontosabb következménye: a 2006-ig kinevezett Szász Károlyhoz egy ideig biztosan nem lehet hozzányúlni.

Heti Válasz-összeállítás, 2003.június 20.