A fővárosban több százra tehető a kiszáradt vízfolyások száma. "Régen a talajvizet táplálták, most a helyükön házak, parkok állnak vagy utak futnak" - magyarázta V. K. Dzsain, a Tapas környezetvédő szervezet munkatársa. Dzsain beadványa nyomán a legfelsőbb bíróság most kötelezte a város önkormányzatát, hogy élesszenek újjá 611 ilyen régi vízfolyást. A városi vízfolyások kulcsfontosságúak a gyorsan fejlődő indiai metropoliszok számára: segítenek elnyelni az esővizet, védenek az árvíztől, táplálják a talajvizet és vízzel látják el a háztartásokat.
Az indiai fővárost 16 millióan lakják, és ez a szám egyre nő - a víz pedig fogy. Az indiai ipari és kereskedelmi kamara egy júliusi tanulmányban így fogalmaz: "A fővárost állandóan vízhiány fenyegeti, különösen a száraz időszakban. A helyzet a jövőben tovább fog romlani". A város átlagosan 4,3 milliárd liter vizet használ el egy nap, a talajvíz szintje pedig évente tíz métert süllyed.
A vezetékekbe táplált víz negyven százaléka elvész. A 9000 kilométeres vízvezeték-hálózat sok helyen szivárog, nem beszélve a szisztematikus vízlopásról. De még a törvényes vízvezetékkel rendelkezők csaknem negyede sem fizet a vízért. Így a forró hónapokban előfordul, hogy az elővárosokba órákig vagy napokig nem is jut víz. Ezért a jómódúak közül sokan saját kutat ásnak. A körülbelül félmillió kútnak több mint a fele illegális - és persze díjmentes. A jólszituált polgárok így átlagosan négyszáz litert fogyasztanak egy nap - a többieknek húsz literből kell kijönnie.
"A fővárosban a víz szűkös erőforrás lesz az elkövetkező években, több viszályt és környezeti problémát eredményezve" - figyelmeztet ezért a kereskedelmi kamara. "Alig akad már édesvíz Újdelhiben. Ami még maradt, a következő években el fog fogyni, ha semmi sem változik" - mondta a központi talajvíz-hatóság egyik munkatársa.