A lap emlékeztet arra, hogy Bugár ezt a szlovák kormányfő, Mikulás Dzurinda szavaira reagálva, azt követően mondta, hogy Dzurinda a magyar parlament vitája kapcsán a héten ismét elzárkózott a jogszabály szlovákiai érvényesíthetőségétől és szlovák ellentörvényt sugalmazó módon fogalmazott. "Ismét beigazolódott: nincs az a rossz helyzet, amely kölcsönös szabálytalankodással ne lenne tovább rontható" - jegyzi meg a szerző, Marián Lesko.
Rámutat: Dzurinda előbb a nemzetközi jogrenddel ellentétesnek minősítve bírálta a magyar parlament eljárását, majd arra hivatkozva vetette el a törvény konkrétumairól tárgyalni kész magyarok ajánlatát, hogy "egyik állam sem szokott részt venni egy másik törvényalkotó folyamataiban". Dzurinda akkor azt is hozzátette - idézi fel a SME - hogy ha majd a módosított magyar törvény "megfelel Európának, akkor nekünk is meg fog felelni". A szerző itt megjegyzi: mivel az illetékes európai intézmények a módosított törvényről még nem nyilatkoztak, Dzurinda részéről igencsak korai volt az ellentörvény emlegetése.
Lesko logikusnak nevezi a magyar ellenzék parlamenti vitában elhangzott azon érvelését, hogy a módosítást Európa részéről maradéktalanul megfelelőnek minősítő Kovács László külügyminiszter szavaira válaszolva úgy replikázott: ha ez valóban így van, akkor a kedvezménytörvény hatályát minden szomszédos országra, így az Európai Unióhoz tartozó Ausztriára is ki kell terjeszteni. "A Medgyessy-többség azonban ezt az indítványt elvetette s ezzel beismerte, hogy a törvény uniós elfogadhatóságának kérdésében végső soron korántsem olyan biztos". Ezért a 2004 májusától EU-tagországgá előlépő Szlovákia és Szlovénia joggal kérheti, hogy "Budapest ugyanolyan szabályszerűen járjon el velük szemben, mint ahogyan az unió más tagországaival teszi. Az ellenkező eljárás ugyanis durva szabálytalanság lenne" - írta a szlovák lap.
MTI - fidesz.hu