Frunda György ügyvéd, aki a család kérésére vállalta a rehabilitáció elindítását, elmondta a lapnak: beadványának indoklásában felhozta, hogy az amerikai emigrációs iroda és a Wiesenthal Alapítvány is cáfolta, hogy háborús bűnös lett volna Wass Albert, akit az amerikai Pen Club vezetőségébe is beválasztottak. Az ügyvéd csatolta a beadványhoz az író önéletrajzát, amelyet a család bocsátott rendelkezésére.
Ártatlanságát Wiesenthal is bizonyítja
Ez az okmány 12-15 tanút említ, akik bizonyíthatják Wass Albert ártatlanságát. Ennek ellenére a főügyész úgy utasította el a beadványomat, hogy a tanúkat meg sem hallgatta - mondta. Frunda közölte, hogy óvást nyújt be, amelyben a rehabilitációs eljárás folytatását kéri.
Amerikában is elismert volt
Az erdélyi születési Wass Albertet 1946-ban állítólagos háborús bűnök elkövetése miatt távollétében halálra ítélte a kolozsvári népbíróság. Bukarest ezt követően több alkalommal is kérte az Egyesült Államoktól Wass Albert kiadatását, de az amerikai hatóságok minden esetben megalapozatlannak találták és elutasították a kérést. Wass Albert egyik fia az amerikai hadseregben tábornoki rangot ért el, fontos beosztásokat töltött be az amerikai védelmi minisztériumban.
A román kormány tavaly márciusban rendeletet hozott a háborús bűnök miatt elítélt személyek romániai kultuszának tilalmáról. Ennek alapján eltávolították Wass Albert néhány Erdélyben található szobrát a közterületről, illetve névváltoztatásra kényszeríttették az író nevét viselő egyik erdélyi iskolát.
MTI - fidesz.hu