fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Lapít a kormány Grúzia-ügyben
2008. szeptember 4., 10:22
"A magyar kormány lapít a grúz válsággal kapcsolatosan" - mondta a Magyar Hírlapnak Martonyi János. A Orbán-kormány külügyminisztere szerint a válság hatására felgyorsul a közös uniós energiapolitika kialakítása.

- Napról napra súlyosbodik a grúziai válság, a magyar kormány pedig ismét azzal vétette észre magát, hogy nem akarta észrevétetni magát, azaz hallgatott. Szemben a Fidesz egyértelmű állásfoglalásával.

- A Fidesz álláspontjának kialakításában részt vettem, nagyon világos, egyértelmű állásfoglalás született, megfelel a magyar külpolitika érdekeinek. Ami a kormány magatartását illeti, hiányoltam, hogy egy hétig semmi sem történt. Bizonyos helyzetekben óvatosnak kell lenni, de azért vannak olyan alapvető kérdések, amelyekben nem lehet elkerülni az állásfoglalást. A grúziai válság az egész világot, így Európát is érinti, ezen belül Magyarország történelme és elhelyezkedése folytán különösen érintett. Sokat hivatkoztunk 1956-ra, tudjuk, hogy milyen az, amikor hajnalban megjelennek az orosz tankok. Bízunk abban, hogy megváltozott a világ, de amikor arról kapunk jelzéseket, hogy ez mégsem történt meg teljesen, akkor szólni kell. Ezt a magyar kormánynak meg kellett volna tennie, mint ahogy megtették a lengyelek, a baltikumiak, az ukránok, mi pedig lapítottunk, gondolván, meg tudjuk kerülni az állásfoglalást, hogy lesz egy közös, uniós álláspont, amelyhez majd csatlakozunk. Brüsszel egyébiránt egységes és egyértelmű politikai üzenetet küldött Oroszországnak a hétfői határozatával.

- A válság az energetikát is érinti. A minap Matthew Bryza, az amerikai külügy helyettes államtitkára magyar újságíróknak azt mondta, hogy a Déli Áramlat "nem időszerű". Előretör a Nabucco?

- A Nabucco gázvezetéket a lehető leghamarabb meg kell építeni, ez egy közös európai projekt kell hogy legyen minden szempontból. Ha van a grúz háborúnak pozitív hatása, akkor az az, hogy felgyorsul a közös európai energiapolitika, annak minden elemével együtt. Felgyorsítjuk a Nabucco gázvezeték építését, minden körülmények között ennek a projektnek kell elsőbbséget adni a Déli Áramlattal szemben. A források diverzifikálása az elsődleges, az útvonal diverzifikálása csak ez után jöhet.

- Örvendetes tény, hogy az utóbbi időszakban meglehetősen markánssá vált a Fidesz transzatlanti politizálása. Korábban mintha nem így lett volna. Mi áll az irányváltás hátterében?

- Nem látok radikális irányváltást, a Fidesz transzatlanti elkötelezettsége már akkor is teljesen egyértelmű volt, amikor én a Fidesszel semmilyen kapcsolatban nem álltam. A kilencvenes évek elején, amikor először beszéltünk Orbán Viktorral az európai integrációs és transzatlanti kérdésekről, teljes egyetértés volt köztünk. A transzatlanti elkötelezettség mindig is fennállt. Lehetséges, hogy voltak kisebb-nagyobb zavarok, a mi transzatlanti elkötelezettségünk azonban soha nem volt kérdéses.

- Úgy tűnik, politikai futóbolondok szabadultak el Pozsonyban, az Európai Unió hallgat a vállalhatatlan magyarellenes kijelentések hallatán, a magyar-szlovák kapcsolatok mélyponton. Van kiút?

- Ameddig a szlovák nemzeti párt a koalíció tagja, addig nem nagyon lehet számítani a szlovák-magyar kapcsolatok javulására. Bízom benne, hogy ez a kártya Szlovákiában nem lesz olyan erős, mint most, sajnos jelenleg nem ez a helyzet. Pusztán jogi szempontból nehéz az EU-nak lépnie, de azért meglennének azok a politikai eszközök, amelyekkel a szlovák vezetést is rá tudnák venni arra, hogy egy ilyen tökéletesen szalonképtelen politikai mozgalommal ne vállaljon közösséget és ne alkosson koalíciós kormányt.

(Magyar Hírlap)