FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Újabb pusztító vihar Amerikában
|
|
Kitelepítették a lakókat és a turistákat Florida partjairól a közeledő Ike hurrikán miatt. Az elmúlt hetek hatalmas trópusi viharai több mint hatszázötvenezer ezer embert sodortak veszélybe, és még mindig sürgős segítségnyújtásra szorulnak. |
|
Létrehozva: 2008. szeptember 8., 08:35 |
Florida több részén megkezdték tegnap a lakosok kitelepítését, a turistákat pedig arra kérték: hagyják el a területet. Bár az újabb előrejelzések szerint az Ike hurrikán megváltoztatta irányát, a helyi hatóságok továbbra sem tartják megnyugtatónak a jelentéseket a négyes erősségű szélviharról. "Tudjuk, hogy nagy kényelmetlenséget jelentenek az intézkedések a floridaiaknak és a látogatóinknak, de a biztonsági szempont az, amit mindenképpen szem előtt kell tartanunk" - tudatta közleményében Roman Gastesi, a floridai közigazgatás egyik vezetője.
A karibi térség több szigetén már végigvonult a hurrikán, Kuba partjait pedig vélhetően a késő esti órákban érte el. Készültséget rendeltek el a kommunista országban is, ahol egy héttel ezelőtt a Gustav hurrikán söpört végig. A Gustav a karibi térségben és az Egyesült Államokban összesen 122 ember halálát okozta, és bár Kubán halálos áldozatok nélkül vonult végig, megrongált százezer házat. A szomszédos Haitin egy másik hurrikán, a Hanna több mint ötszáz emberéletet követelt, háromezer épületet romba döntött, és több mint 14 ezret megrongált. A humanitárius szervezetek szerint több mint 650 ezer ember szorul sürgős segítségnyújtásra a karib-tengeri országban.
Havanna arra kérte az Egyesült Államokat, hogy törölje el a velük szemben elrendelt szankcióit, hogy így az amerikai vállalatok hitelekkel és segélyekkel könnyíthessenek a Gustav hurrikán pusztítását elszenvedő kubaiak helyzetén. Előzőleg köszönetet mondtak azért, hogy Washington sajnálatát fejezte ki a természeti csapás miatt. A külügyminisztériumi közlemény nem tett említést arról, hogy Kuba elfogadja-e az Egyesült Államok által a hurrikánkárok enyhítésére felajánlott százezer dollárnyi segítséget, amelyet Washington egy nem kormányzati szervezeten keresztül juttatna el a rászorulóknak.
Az Egyesült Államok további segítségnyújtást is kilátásba helyezett, de ahhoz a feltételhez kötötte, hogy egy amerikai ellenőrzés mellett összeállított kárfelmérő bizottság bejárhassa a leginkább érintett kubai térségeket. 2001-ben a Michelle hurrikán után is felajánlott segélyt az Egyesült Államok Kubának, de a kommunista szigetország elhárította azt. Havanna 2005-ben, a Katrina hurrikán egyesült államokbeli pusztítása után ezerhatszáz orvost küldött volna a sebesültek ápolásához, de Washington közölte, hogy nincs szükség az orvosok szolgálataira. Havannában azóta jelentősen megváltozott a politikai rezsim, így most talán sikeresebb együttműködésre számíthatnak a kubaiak.