A politikus 2000-ben megkezdett hosszú kifutású és kiterjedt regionális hatású nagyprojekteket vizsgált, amelyek beruházási értéke egyenként meghaladta az 50 millió eurót. Az ipari (termelő), közlekedési, környezetvédelmi, vízügyi, valamint energia-beruházások összértéke az elmúlt 14 évben elérte a 119 milliárd eurót. A mostani 2007-2013-as költségvetési időszakban pedig valószínűleg 100 milliárdos nagyságrendet fognak kitenni.
De Blasio parlamenti jelentése az európai strukturális és kohéziós alapokból finanszírozott 1994 és 2006 között megvalósított 86 darab nagyberuházási projektnél lefolytatott európai számvevőszéki vizsgálat megállapításaira épít.
Az uniós pénzügyi alapok menedzsmentjéért felelős Európai Bizottság nagyprojektekre alkalmazott különleges előkészítési és jóváhagyási módszereit és magát a működési rendszert vette górcső alá a Parlament. Ugyanakkor kitért arra is, hogy az elmúlt évek során folyamatosan változó pénzügyi, jogi és végrehajtási környezetben megvalósuló projektek utólagos értékelésének hiányosságai miatt az Európai Bizottság nem tudott pontosan beszámolni arról, hogy e projektek milyen mértékben járultak hozzá az Európai Unió kohéziós politikájának sikeréhez.
Bár Magyarország nem adott be egyetlen nagyprojektet sem 2006-ig, De Blasio készíthette el ezt az igen összetett és problémáktól sem mentes felülvizsgálatot. Az Európai Bizottság, az Európai Számvevőszék és megannyi szakdiplomatával lefolytatott konzultáció után sikerült egy olyan javaslatcsomagot összeállítani, amely hozzájárulhat a nagyprojektek menedzsmentjének s utólagos értékelésének hosszútávon való átláthatóbb, következetesebb s elszámoltathatóbb rendszerének a kiépítéséhez.
De Blasio Antonio Európai Parlament fideszes képviselője reményének adott hangot, hogy ezzel a jelentésével hozzájárul a magyarországi nagyprojektek elkészítésének és végrehajtásának sikerességéhez is.