Az osztrák szabályozás magyarországi személyek és szervezetek ügyféli részvételét is lehetővé teszi. Ennek megfelelően az Őrségi Nemzeti Park igazgatósága mellett Szentgotthárd számos szervezete és lakosa kérte ügyféli jogállását, és egyben jelezte a közmeghallgatáson való részvételi szándékát az osztrák hatóságnak.
A KVM hivatalos magyar állásfoglalása 45 pontban tartalmazza, mi alapján valószínűsíthető, hogy az átadott környezeti hatástanulmány alapján megépülő hulladékégető mű káros környezeti hatással lesz Magyarország, elsősorban Szentgotthárd és térsége területére. Ezen aggályok miatt Magyarország azt javasolta az osztrák félnek, hogy jelen formájában a hatástanulmányt ne fogadja el, a tervezett hulladékégető telepítési helyét vizsgálja felül, és a létesítményt egy az országhatártól távolabbi telephelyen valósítsa meg.
A Szentgotthárd várostól alig 1 kilométerre tervezett hulladékégető a hivatalos magyar álláspont szerint ellentétes a helyi önkormányzatok fejlesztési elképzeléseivel és egyes környezetvédelmi szempontokkal. A létesítmény közel 100 méter magasra tervezett kéményei Szentgotthárd különböző pontjairól, köztük az elmúlt évben átadott élményfürdő bejáratától is láthatóak lesznek, negatív hatást gyakorolva a tájképre, tájkarakterre.
Bár a hatástanulmányok szerint a hulladékégető légköri kibocsátása magyar területen elhanyagolható szennyezettségnövekedést okoz, a térség lakosainak országos átlagnál kedvezőtlenebb egészségi állapota környezet-egészségügyi szempontból elfogadhatatlanná teszi Magyarország számára a beruházást. A tervezett hulladékégető kapacitása többszöröse a Burgenland tartományban évente képződő háztartási hulladék mennyiségének.
Az sem körvonalozódott az eddigi egyeztetéseken, hogy a tervezett létesítményben milyen eredetű hulladékot kívánnak elégetni, ezért nem fogadható el a magyar fél számára a hulladékégető helyszínének kiválasztására vonatkozó osztrák érvelés - közölte a KVM.