Az EIT közösségi kezdeményezés, amelynek az a célja, hogy - a legmagasabb színvonalú felsőoktatási, kutatási és innovációs tevékenységekre támaszkodva - hozzájáruljon az Unió és a tagállamok innovációs kapacitásának növeléséhez.
Ennek érdekében innovációs tervet kell készítenie, amelyet a Bizottság előterjesztésében az Európai Parlament és a Tanács hagyja jóvá. Kiemelt szerepe lesz ebben a tudományos és innovációs társulásoknak (TIT) - áll a Fidesz Európai Parlamenti Delegációjának közleményében.
A megnyitó ünnepséget a nagy múltú Magyar Tudományos Akadémián tartották, ami hangsúlyozza a magyar tudományos közösség megbecsülését, munkásságának több mint másfél évszázados elismerését. Emellett pedig az új intézmény lehetőséget ad arra, hogy a magyar kutatók a jelenleginél is jobban bekapcsolódjon az európai vérkeringésbe.
Az Európai Parlament megkülönböztetett figyelemmel kíséri az EIT munkáját, egyebek között azért is, mert a lisszaboni növekedési és foglalkoztatási program jegyében jött létre, annak érdekében, hogy javítsa a tudásiparba és az innovációba való befektetések feltételeit.
Három év után értékeljük az EIT munkáját, amelytől elvárjuk, hogy Európa szerte kiegyensúlyozott tevékenységet végezzen, autonóm módon tevékenykedjen, és politikailag független legyen.