ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Ezer szállal a válsághoz

Érdemes fellapozni a Handelsblatt gazdasági újság januári számát. A német lap azt állítja: a pénzügyi krízis elérte Kelet-Európát, köztük Magyarországot is. Nálunk - akkoriban legalábbis - mindenki tagadta az "érintettséget", mondván, a válság nem fog begyűrűzni. Megáll Hegyeshalomnál. Mint a hetvenes években az olajár-emelkedés.
Létrehozva: 2008. szeptember 17., 08:08
nyomtat küld

Láss újból csodát: a globális pénzügyi válság nem állt meg, begyűrűzött. Mi az hogy, nagyon is! Drágábbak lettek a hitelek, a pénzintézetek pedig sokkal óvatosabbak, mint korábban voltak. Eközben a nemzetközi cégek hazánkban működő leányvállalatai visszafogták a beruházásokat, egyik-másik helyen komoly termelési problémák adódtak, illetve akadt, aki csődbe jutott.

Ezzel együtt továbbra is tombol a hitelfelvételi láz a lakosság körében. És ez baj. Azért, mert a több mint egy éve az Egyesült Államokból kiindult világpiaci hitelkrízis nem akar szűnni. Mivel a pénz jelentős részét a magyarországi bankok a Lajtán túlról szerzik be, a kölcsönöket felvevő háztartások és vállalatok a tavalyinál kedvezőtlenebb feltételek mellett juthatnak forráshoz. De honnét is szereznének be külső forrásokat az itteni bankok? Hazánkban csekély a megtakarítási hajlandóság, abból nem lehet finanszírozni a hiteleket. Alan Greenspan amerikai exjegybankelnök okos ember. Tudja, mit beszél. Szerinte olyan pénzügyi válságba került az Egyesült Államok, amilyen egy évszázadban egyszer fordul elő, s ez valószínűleg recesszióhoz vezet. Nyakunkon az újabb globális krízis? Nem, pusztán a régi erősödik. Úgy tűnik, rendületlenül.

Hogy mi közünk van ehhez? Mi közünk az Egyesült Államokhoz, a globális hitelpiaci krízishez? A válasz: a kitettség. A magyar gazdaság - szemben a többi kelet-európai országgal - a legközvetlenebbül megérzi azt, ami a világgazdaságban zajlik. Ennek oka: a hazai gazdasági termelés döntő része a multik kezében van, mert a rendszerváltás óta mindmáig nem építettünk ki erős belső gazdaságot. S minthogy hanyatlik Nyugat-Európa gazdasága, csakúgy, mint az Egyesült Államoké, elapadnak az eddig biztosnak tartott megrendelések. Mindezt pedig tetézi a világgazdaságban tapasztalható pénzszűke. Vagyis: ha hazánkban tombol a kölcsönfelvételi kedv, akkor drágábban vesznek fel hiteleket a bankok is. Recesszió idején különösen! Ráadásul a magyarországi lakossági és vállalati pénzügyi kölcsönök döntő része már devizaalapú, ami akkor veszélyforrás, ha nem erős a forint. A magyar fizetőeszköz erejéhez pedig kétségünk se férjen: a csodák csak három napig tartanak. Ha nem erős egy ország gazdasága, ha nincsenek erős fundamentumok, aligha marad tartósan izmos egy valuta árfolyama. Vessük csak össze a nyolcvanas évek német márkáját a magyar forinttal: micsoda különbség!

A gondot természetesen az jelenti: kormányzati szándék sincs arra, hogy a megerősödő magyar gazdaság - legalább a távoli jövőben - valamelyest tompítsa a kedvezőtlen világgazdasági hatásokat. Márpedig azt felettébb kevés hajtogatni, hogy a válság nem gyűrűzik be.

Elegánsabb volna azt ajánlani: vegyék meg a Handelsblattot!

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések