FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Gegesy nem akar részt venni
|
|
Nem akart egy elrontott politika s egy párton belüli partizánháború részese lenni Gegesy Ferenc. Az SZDSZ-ből kilépett, parlamenti mandátumáról lemondott képviselő nem titkolja, újra polgármester szeretne lenni. |
|
Létrehozva: 2008. szeptember 17., 09:23 | Utoljára frissítve: 2008. szeptember 17., 10:20 |
- Azért mondott le, hogy jobboldali támogatással lehessen újra polgármester Ferencvárosban?
- A lépésemmel a 2010-es helyzetem inkább beláthatatlanná vált. Továbbra is szeretnék - értelemszerűen - független polgármester lenni. De hogy eredményes leszek-e, s melyik párt állít ellenem jelöltet, az ma kiszámíthatatlan.
- Végig sem gondolta a következményeket?
- De igen, csakhogy nem volt más út. Hiába tettem észrevételeket, hogy ez az elrontott politika csődbe visz, hiába vitatkoztam.
- Mi verte ki annyira a biztosítékot Velencén, hogy lemondjon a mandátumáról? Hiszen ott végül a Fodor Gábor által képviselt szakértői kormány szorgalmazása helyett a szocialistákkal való érdemi tárgyalás mellett döntöttek.
- Az ötórás vitában markáns véleményt fejtettem ki. Lényege, hogy az SZDSZ új vezetése mintha nem érzékelné, hogy az ötszázalékos parlamenti küszöb miatt eleve bizonytalan a párt helyzete. Ilyenkor nem ötleteléssel kell bekerülni a sajtóba, ráadásul kudarcos lépésekkel, mint például az ellenzéki pártvezetőkkel való tárgyalás, program nélkül, vagy a szakértői kormány, s ha nem jön össze, akkor jöhet az előre hozott választás. Már a felvetés is abszurd, egy SZDSZ-es politikusnak ezt mindenáron el kell kerülnie.
- A szakértői kormány ötlete egy taktika része, amellyel Gyurcsányt szerették volna kormányfői posztjáról eltávolítani.
- Ezt így nem tudom. A lépéseket értelmetlennek, eleve elhibázottnak tartottam.
- Ön szerint Gyurcsánnyal lehet mást, mint "bársonyos elkerülő" politikát csinálni?
- Ezzel most hadd ne foglalkozzam. Velencén azt javasoltam, hogy - mivel kis párt vagyunk - legyen egy konkrét célunk. Például az adóreform, amelyet Kóka János szakértői bázisával a nyáron kidolgozott, s a frakció érdemi vita után el is fogadott. Ha ennek túlnyomó részét sikerül átvinni, s egy akárki által vezetett kormánnyal jó költségvetést összeállítani, akkor a parlamenti szavazásokon nyugodt szívvel meg lehet nyomni az igen gombot. A parlamentbe jutás így sem biztos, de marad rá esély.
- Épp erre adta áldását a frakció. Akkor mi a baj?
- Nem történt semmi. Elfogadtunk egy ötpontos általános határozatot, hogy egységesen fogunk szavazni. Na, bumm! Nem tetszik a Megegyezés programja. Nincs olyan szakértő, akinek tetszene. Amikor rákérdeztem, hogy "Ennyi? Idáig jutottunk?", a válasz az volt, hogy igen, mert ebben van konszenzus. Kóka úr pedig nem nyilvánul meg más kérdésben, mint a gazdaságpolitika, mert akkor kiderülne, hogy nincs olyan pont, amivel egyetértene. Nos, ez lehetetlen helyzet, amelynek nem akarok részese lenni. De egy párton belüli "partizánháborúnak" sem. A képviselőségről pedig azért mondtam le, mert függetlenként az ügyekre semmilyen hatást nem tudtam volna gyakorolni.
- Milyen reakciókat kapott?
- Eddig csak pozitívakat.