fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Új könyv 2006 őszének eseményeiről
2008. szeptember 17., 17:34
A mai napon mutatták be Bodoky Tamás Túlkapások című könyvét, mely a 2006-os őszi zavargások, valamint az október 23-i és az azt követő rendőri túlkapásokról, illetve a bántalmazottak kálváriájáról szól.

A könyv egy, az Indexen megjelent cikksorozat alapján készült el. A cikksorozat olyan egyéni - de korántsem egyedi - történeteket mutatott be, melyeket korábban még nem publikáltak a sajtóban.

A most megjelent könyv borítóján olvasható egy ok a sok közül, amiért a szerzők szükségét érezték a mű megjelentetésének: "az Index cikksorozata korábban nem publikált esetek leírásával támasztotta alá, hogy a rendőrség 2006 forró őszének zavargásai és tüntetései alatt, illetve ezek nyomán a törvényesnél és a szükségesnél jóval több erőszakot alkalmazott, illetve hogy nem tett komoly lépéseket az ilyen ügyek kiderítésére."

A könyvbemutatón részt vett a szerző, Bodoky Tamás, valamint Révész Máriusz országgyűlési képviselő, Schiffer András ismert jogvédő, a TASZ korábbi tagja, és Uj Péter, az Index főszerkesztője.

Amikor a hatalom birtokosai olyan dolgot követnek el, ami morálisan igazolhatatlan, megpróbálják lerántani magukhoz az áldozatokat is. Ez a legmegrázóbb, amire a könyv rámutat - jegyezte meg Schiffer András, aki a Túlkapások című könyv utószavát írta. Elmondta: az őszödi beszéd drámája nem az, hogy valaki bevall egy hazugságot, hanem az, hogy a hazugságot bevalló ellen tüntető embereket le lehet törni; az a dráma, amikor a miniszterelnök bejelenti, hogy lehet tüntetni, majd úgyis megunják, és hazamennek. Egy olyan országban, ahol a normasértésnek nincsenek következményei - fogalmazott Schiffer András -, ott ezek a normasértések egy idő után egymást fogják igazolni. Ezt kell megakadályoznunk.

"Épp húsz évvel ezelőtt alapítottuk meg a Fideszt, s a rendszerváltás előtt azon gondolkodtunk, hogy milyen új Magyarországot szeretnénk" - vette át a szót Révész Máriusz, majd elmondta: "olyan országot álmodtunk akkor, ahol a titkosszolgálatok nem nyomoznak illegális eszközökkel az emberek után, s ahol szabadabb lesz az élet." Az évized közepéig úgy is gondoltuk, hogy - ha kisebb-nagyobb hibákkal is, de - ez az ország meg is fog valósulni - utalt rá a politikus. Ezután azonban megváltozott a helyzet.

Révész Máriusz hangsúlyozta: komoly problémát jelentett az, hogy az őszödi beszédet sokan igazságbeszédnek tartották. Mások persze pont az ellenkezőjét gondolták róla. A tévészékház ostromát, valamint az október 23-ai eseményeket is kétféleképpen ítélték meg az emberek. A könyv szerzőinek nagy tette - mutatott rá a fideszes képviselő - ,hogy ezeken a szekértáborokon túl tudtak lépni, s úgy tudták bemutatni ezeket az eseményeket, ahogy eddig még nem láttuk őket. Nagy erénye a műnek az is - húzta alá Révész Máriusz -, hogy szerzői révén mondanivalója eljuthat a másik oldalhoz is.

A cikksorozat és a könyv nem egyéb, mint demonstráció. Nem politikai, hanem szakmai demonstráció - mondta Uj Péter, az Index főszerkesztője. Nagyon jó lenne, ha hasonló demonstrációkra sor kerülne több területen, így például az igazságszolgáltatás területén is. El kellene felejteni, hogy mik a különböző politikai akaratok, s megnézni, hogy milyen teljesítményt nyújtott ebben a történetben az ügyészség, vagy éppen a bíróság.

Uj Péter a könyv borítóján a következő szavakkal ajánlja a művet az olvasók figyelmébe: "Ennél objektívebb és pontosabb leírást nem ismerek a 2006-os zavargásokat követő rendőri kontrazavargásokról. Ebben a káoszban (...) ez hatalmas vállalás. Lokális maximum."

(fidesz.hu)