ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Áttörni a közönyösség falát

Egy magára valamit is adó világvárosban nem tűrik meg a graffitit - mondta a Heti Válasznak Nagy Gábor Tamás. Az I. kerület polgármestere szerint a kormány tehetetlensége az oka, hogy csökkent a turisták száma a várnegyedben.
Létrehozva: 2008. szeptember 19., 09:55 | Utoljára frissítve: 2008. szeptember 22., 00:55
nyomtat küld

- Épp tíz éve polgármester. Hosszú távra tervezett?

- Bár 1998 őszén még nem gondol tam, hogy több cikluson át polgármester leszek, már akkor hosszú távra terveztem. Kezdettől úgy gondoltam, hogy itt mi a magunk jövőjét építjük. Nem úgy, mint a mostani kormány, amely elad minden vagyont, és nem érdekli, mi lesz húsz év múlva. Mi nem akartuk felélni a jövőnket, szigorú gazdálkodással elértük, hogy évek óta nullszaldós a költségvetésünk, pedig nálunk nincs óriási bevétel iparűzési adóból, nincsenek hatalmas beruházások, nem épül bevásárlóközpont.

- Talán akarna?

- Természetesen nem. Buda belvárosa történelmi helyszín, a világörökség része. A mi feladatunk, hogy ennek hangulatát megőrizzük. A várnegyed nem pusztán idegenforgalmi látnivaló, hanem eleven történelmi-kulturális központ is.

- Attrakció tényleg van bőven, az interjú után beszédet mond. Jelen van a kenyérszentelésen, könyv- és borfesztiválon, kiállításmegnyitókon. Szeret ünnepelni?

- Ünnepek nélkül nem lehet tartalmas életet élni. Egy nemzet életében épp olyan fontosak a történelmi évfordulók, mint a családban a vasárnapok. Megadják az élet ritmusát, összetartó erejük is van. A közösség identitását nem a légi parádé határozza meg, amikor hajmeresztő mutatványokkal kockáztatják a Lánchíd és a pilóta épségét. Számomra nem erről szól Szent István ünnepe.

- Augusztus 20-án Buda közepén arról beszélt, hogy gondozatlan a határ. Hol van itt az összefüggés Szent Istvánnal?

- A Szent István-i hagyomány lebontása épp hatvan évvel ezelőtt kezdődött, amikor 1948. augusztus 20-án Rákosi elmondta hírhedt kecskeméti beszédét. Ebben hirdette meg a téeszesítést, ekkor kezdődött a földet szerető, azt megművelni képes parasztság ellehetetlenítése, ami a mai napig is tart. Miközben a nálunk fejlettebb európai országokban a parasztgazdaságok életképesen működnek. Erről a hanyatlásról beszéltem a kenyérszentelésen.

- Itt, a budai várnegyedben, ahol most is ülünk, talán kevésbé érződik ez a hanyatlás.

- A kormányzati tehetetlenség az egész országban érezteti hatását, s ez alól mi sem vagyunk kivételek. Nap mint nap tapasztaljuk, hogy a kormányt a túlélés mellett egyetlen cél vezérli, hogy minél több bevételt érjen el. Nem érdekli, hogy a döntéseknek milyen társadalmi következményei lesznek, például az egészségügyben. Az idegenforgalomnak sincs gazdája. Így nem csoda, hogy jelentősen csökkent a turisták száma, és ezt már itt, a várnegyedben mi is tapasztaljuk.

- Ez nem meglepő, hiszen a várbuszra - az imént próbáltuk - szinte lehetetlenség felszállni.

- Nemcsak az a gond, hogy ritkán járnak a buszok, de az is, hogy teljesen elavultak. Évek óta hi ába kérjük a BKV-t, hogy cseréljék le őket. Csak olyan apró sikereket tudtunk elérni, hogy a várbusz óránként lemenjen a Fény utcai piacig, hogy az idős vári lakosoknak ne kelljen a Moszkva téri lépcsőn fölcipelni a két megrakott szatyrot - persze ennek a költségeit az önkormányzat fizeti. A buszok cseréje viszont várat magára.

- Ezt kudarcnak tartja?

- Ha arra gondol, hogy az állam és a főváros nem fordít figyelmet a világörökségre, akkor igen. Mi itt a kerületben másként gondolkodunk. Én például nem tudok úgy végigmenni az utcákon, hogy ne jutna eszembe, mit kell rendbe hozni.

- De az is eszébe jut, mi nem kell. Mert állítólag ellenzi, hogy a budai várban spanyol lovas iskola vagy madárröpde legyen.

- Arról, hogy mit tartalmazzon az a tízmilliárd forintos uniós fejlesztési keret, amelyet a budai várra fordítanak, sokáig nem volt érdemi egyeztetés velünk. Sőt, áprilisban az I. kerületet még a szakhatósági eljárásból is kizárták. Az engedélyezésre benyújtott tervek valóban tartalmazták az említett elemeket, amelyek nem illenek a budai várba. Már többször hallottuk, hogy elúszik a tízmilliárd, ha nem lesz elfogadott terv, de aztán a határidőt mindig kijjebb és kijjebb tolták. Kapkodás, rögtönzés, a nyilvánosság kizárása jellemzi ezt a kiemelt vári fejlesztést.

- És ha meglesznek a tervek - például a Honvéd Főparancsnokság romjának átépítésére -, kap belőle egy példányt az önkormányzat?

- Remélem, hogy megnézhetjük, nem ellentétes-e az építési szabályzatunkkal. Az önkormányzat egyébként többször szorgalmazta, hogy legalább legyen párbeszéd, hiszen mégiscsak a mi kerületünkről van szó. Talán most érezni egy kis elmozdulást az ügyben, elsősorban a nemzeti vagyonkezelő és az örökségvédelmi hivatal részéről.

- Önnek elárulták, mire fordítják a pénzt? Belefér például a Várbazár rendbehozatala?

- Sokszor szorgalmaztuk a Várkert Bazár állami irányítású és lebonyolítású felújítását. Elképesztőnek tartom, hogy a világörökség gyöngyszeme hogy néz ki. De várjuk meg, hogy mit javasolnak majd az illetékesek. A Szent György tér díszburkolata helyett én fontosabbnak tartom a palota előtti panorámaterasz kockaköveinek kijavítását, hogy bokarándulás nélkül lehessen itt végigsétálni.

- Mint a Bécsi kapu téren, ahová a testvérváros Prágából hozatott köveket?

- Érdemes megnézni ezt a díszburkolatot az evangélikus templom előtt. Most éppen ez a tér volt soron, de korábban helyreállítottuk a Palota utat szegélyező díszes obeliszkeket és a Corvin teret. Figyelmet fordítunk a közterekre, rendbe hoztuk játszótereinket. Folyamatos a műemlék lakóépületek felújítása is. Elértük, hogy a várban nincs graffiti. Azért harcolok ilyen elszántan a falfirka ellen, mert ez a jelenség is a társadalom leépülését mutatja. Külföldön csak a szlömösödött negyedekben találni graffitit. Egy magára valamit is adó világvárosban, pláne történelmi városrészben, nem tűrik meg.

- Megáll a leépülés, ha fogházba küldjük a firkálókat?

- A büntető törvénykönyv módosítására vonatkozó javaslatom a parlament előtt van, ebben a fogház csak a végső lehetőség azokkal szemben, akik semmilyen értéket nem tisztelnek. Azt szeretném, ha az Országgyűlés kimondaná e jelenség társadalomra való veszélyességét. Szemléletváltásra van szükség. Most még csak megrovást sem kapnak az elkövetők. Az I. kerületben összehangolt akcióval próbáljuk áttörni a közönyösség falát, s úgy látom, az emberek egyre többet törődnek a környezetükkel. Jó érzéssel tölt el, hogy ezen és más területen is vannak harcostársaim.

- S ugyanúgy ellenségei is.

- Nem érzem, hogy ellenségeim lennének. Ha valaki nem ért egyet velem, attól még nem ellenségem. Egyszerűen csak más véleményt képvisel, amiből akár tanulni is lehet. A legfőbb ellenségem a nemtörődömség, a közöny és a szűklátókörűség. Számomra most az a legfontosabb, hogy stabil, együttműködő többség áll mögöttem a képviselőtestületben, és segíti a munkámat.

(Heti Válasz)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések