A német üzemek világviszonylatban azok között a cégek között vannak, amelyek kísérleti programokat valósítanak meg a szén-dioxid befogására és tárolására (CCS), amelyről a technológia pártolói úgy vélik, hogy elősegítheti az áramtermelés során felhasznált szén tisztább égését, s ezzel a légkörbe jutó szén-dioxid mennyiségének mérséklését.
Piotr Tulej, aki az energiaügyi és környezetvédelmi részleget vezeti az EB energiaügyi igazgatóságában, egy németországi energiaügyi konferencia keretében riportereknek elmondta, hogy az állami támogatásokkal kapcsolatos tilalmakat ez esetben nem érvényesítenék, de, mint mondta, "a döntés a tagállamok kezében van".
A két legutóbbi németországi program - az egyiket a Vattenfall Europe svéd energiaipari cég németországi részlege, a másikat az RWE kezdeményezte - jó fogadtatásra talált Brüsszelben. A Vattenfall a múlt héten nyitott meg egy kis, 30 megawattos kísérleti üzemet Németország keleti részében, az RWE pedig a múlt hónapban adta hírül, hogy Hürth városát választotta 450 megawattos kereskedelmi CCS-üzemének helyszíneként, és a létesítmény 2014-re működőképes lesz. Az RWE szeretne magánszektorbeli vagy állami szektorbeli partnereket, akik viselnék a 2 milliárd euró összegű program költségeinek a felét.
Az uniós országok közül Lengyelország, Nagy-Britannia és Hollandia már foglalkoznak ezzel a technológiával. Szkeptikusok szerint a CCS-rendszer még messze van attól, hogy üzletileg "beérjen", környezetvédők pedig azt mondják, hogy e rendszer eltereli a figyelmet arról az igényről, hogy áttérés történjen az ásványi eredetű tüzelőanyagokról a megújuló energiaforrásokra.