Az EuroparlTV néven futó internetes adó elsődleges célja, hogy "modern és kreatív formában hozza közelebb a Parlamentet a lakossághoz". A csatorna kitalálói és működtetői abban bíznak, hogy a szolgáltatás bevezetése növelni fogja a jövő júniusi választások részvételi arányát. Különösen az internethasználó fiatalok számának emelkedésében bíznak.
Az ünnepélyes megnyitón a Parlament elnöke, Hans-Gert Pöttering is fogalmazott:"A 2009-es választások közeledtével az EuroparlTV kitűnő internetes eszközként szolgálhat a Parlament tevékenységének népszerűsítésére, különösen a fiatalok körében."
Alejo Vidal-Quadras, a Parlament alelnöke úgy nyilatkozott az EurActiv-nak, a TV a politikai élethez való jobb elköteleződést nem csak az ifjabb korosztály körében, és nem csak az EU kapcsán segítheti. "Az uniós intézmények túlságosan távolinak tűnnek az állampolgároknak, sok esetben nem is tudnak létezésükről", tette hozzá Alejo Vidal-Quadras, aki reményét fejezte ki abban, hogy a csak rövid ideje üzemelő TV betölti majd ezt az űrt. "Azt reméljük, jelen lehetünk az emberek mindennapjaiban."
Még az indulás előtt megjelent sajtóközlemény részletesen kitér a csatorna létrejöttének körülményeire és programtervezetére. Külön megemlíti, azért döntöttek az internetes sugárzás mellett, mert ez sokkal hatékonyabb, mint a hagyományos televíziózás, ugyanakkor a fogyasztók érdekét is szolgálja, hiszen bárhol, bármikor megtekinthető az adás. Szintén lényeges, hogy folyamatosan halad a technikával és Európán kívül is elérhető.
Mi a pontos program?
Az EuroparlTV nem egyetlen csatornát jelent. A négy különböző sávban működő tévéadó más-más csoportokat céloz meg.
1. Az Ön Parlamentje főleg a tájékozott, különösen érdeklődő európai polgároknak szól, akik alapvetően tisztában vannak az intézmény működésével. Ide sorolhatók a lobbisták, kutatók, gazdasági szereplők és az EU intézményeiben dolgozók.
2. Az Ön hangja szól a nagyközönségnek, ahol a nézők által készített anyagok is bemutatásra kerülnek.
3. A fiatal Európa, ahogy a csatorna neve is jelzi, leginkább az ifjabb, leendő választóknak szól.
4. Végül a Parlament Élőben folyamatos, élő adást közvetít a Parlament mindennapjaiból. Különösen kiemelt program lesz a plenáris, illetve a szakbizottsági viták.
Költségek és kritika
Minden programot több mint 20 nyelvre fordítanak le, mely a világon egyedülállóvá teszi a csatornát. A műsorok egy részét szinkronizálják, míg másik részük feliratozással látható. A többnyelvű sugárzás célja az, hogy minél több ember számára legyen érthető és elérhető a szolgáltatás.
Marie-Hélène Descamps (EPP-ED), francia képviselő az EurActiv-nak úgy fogalmazott: "Az internetes televíziózás költséghatékonyabb". Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy az állampolgárok figyelmének felkeltése nem egyszerű feladat: "Nem itathatod meg a szamarat, ha nem akar inni", élt szellemes hasonlattal a képviselőnő.
A csatorna éves költségvetése 9 millió euró, melynek legnagyobb részét a fordítási és programgyártási költségek teszik ki. Az összeg közel felét jelentik a fordítási költségek, mivel a csatorna problémamentes működéséhez 44 tolmácsot foglalkoztatnak. Az Euronews ehhez képest csak 8 tolmácsot alkalmaz.
Vélemények
Kritikai hangok rögtön megkérdőjelezték a csatorna működéséhez szükséges költségek nagyságát. Tom Wise a brit függetlenségi párt (ez a párt az EU-ból való kilépést szorgalmazza) képviselője a parlamenti TV ötletét "extravagáns projektnek" nevezte, mely az általános fogyasztók számára olyan gyötrelmesen unalmas programokat fog élőben közvetíteni, mint a halászati ügyekért felelős bizottság ülései.
Francesca Ratti, a Parlament kommunikációs szakbizottságának elnöke azt mondta az EurActiv-nak, hogy az EuroparlTV az Unió audiovizuális és interaktív szolgáltatásokat nyújtó családjába tartozik, melyek célja az állampolgárok jobb informálása. "Fontos, hogy a jelenleg működő internetes oldalak hangsúlyozzák az egyes intézmények önálló elemeit, de a legfontosabb egy koherens, érthető Uniós üzenet állampolgároknak való megfogalmazás lenne."
Tena Prelec, a European Student's Forum képviselője lelkesen fogadta a csatorna létrejöttét. "Nagyon jó kezdeményezésnek tartom, mivel a nyomtatott média egyre inkább veszít jelentőségéből. Az internet jelenti a jövőt."
Katerina Batzeli, a kulturális szakbizottság elnöke szerint "az EuroparlTV egy olyan modern technológia, mely segít - különösen a fiatalok körében - a politikai életben való demokratikus részvétel hatékonyabb megvalósulásában. A görög politikusnő azt is hozzátette: "a csatorna kitűnő példa arra, hogyan segíthet az új technológia és az új típusú média az állampolgárok informálásában azokról a kihívásokról, melyekkel mindannyiunknak szembe kell néznie."