Az ötlet lényege, hogy a panelház lakói minden emeleten a szemétledobó mellett található kezelőgombok segítségével választhatják ki, hogy éppen kommunális, azaz vegyes háztartási hulladékot, vagy újrahasznosítható - műanyag, illetve papír - hulladékot dobnak a rendszerbe. A hulladéktípus kiválasztását követően, ha a rendszer "zöld utat" ad, a lakók a hulladékot a ledobóba helyezik és a ledobó fedelét bezárva a megszokott módon ledobják azt.
A szintek között azonos úton halad a háromféle hulladék, majd a földszinten berendezés másik eleme a gombnyomásnak megfelelő tárolóba helyezi a szemetet.
A Regős u. 11-ben megvalósult projekt hátterét az Öko-Pannon kht. és a XI. kerületi önkormányzat közös finanszírozással biztosította, mintegy 1,6 millió forintból. Molnár Gyula elmondása szerint amennyiben beválik a rendszer, a jövőben más házakra is kiterjesztik. A közeljövőben további öt hasonló berendezés kiépítését készíti elő közösen a két szervezet. Debrecenben kísérleti jelleggel már működtetnek két hasonló rendszert. A debreceni tapasztalatok azt mutatták, hogy a lakók szívesen éltek a lehetőséggel. Egy lépcsőházból egy hónap alatt mintegy 4,4 köbméter újrahasznosítható hulladékot, elsősorban PET palackot, italos kartondobozt és alumínium dobozt szállítottak el.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a lakótelepek komoly potenciált jelentenek a környezetbarát hulladékkezelés szempontjából. Felmérések szerint a hulladékot még nem válogatók 70 százaléka úgy nyilatkozott, hogy megfelelő körülmények között hajlandó lenne szelektálni a háztartásában keletkező hulladékokat.
A több, mint 4 millió magyarországi lakásból megközelítőleg 800.000 lakótelepi, amelyekben összesen 1,9 millió ember él. Budapesten a lakások 34 százaléka, a nagyvárosokban pedig átlagosan 43 százaléka található ilyen, gyakran városrész nagyságú területeken.