Az EU agrárminisztereinek informális találkozója szeptember 21-23-án zajlik. A KAP jövőjéről szóló vitát Michel Barnier, a soros elnökséget vivő Franciaország minisztere és egykori regionális politikáért felelős biztos vezeti fel, aki a "Hogyan készítsük elő legjobban a holnap Közös Agrárpolitikáját?" című dokumentumot prezentálja az elnökségnek.
A tervezet célja, hogy még a 2009-ben kezdődő költségvetési tárgyalások előtt vitát generáljon arról, milyen vezérelvek alapján szerveződjön újjá a 2013 utáni EU-s agrárpolitika. A KAP megreformálása során a legellentmondásosabb témák közé a Bizottság által több szektorban is javasolt támogatás-csökkentés tartozik.
A francia elnökség szerint, az EU-nak "egy olyan ambiciózus és kiegyensúlyozott agrárpolitikára van szüksége, mely képes megbirkózni a jövő kihívásaival, és egyben elsimítja az élelmiszertermelés támogatása és a környezetvédelem közti ellentéteteket. Az előbbi során a minőség és mennyiség biztosítása, míg az utóbbi kapcsán a termőföld diverzitásának figyelembe vétele szükséges.
A múlt héten, a Biotermelők Nemzetközi Szövetsége (IFOAM) által szervezett szeminárium eredményeként a résztvevők arra szólították fel az EU-t, hogy a biogazdálkodás váljon az európai mezőgazdaság alapvető formájává. A mozgalom szerint a francia elnökség által megfogalmazott jövőbeli kihívásokra a biogazdálkodás pozitív válaszok "egyedi összetételeként" szolgálhat.
Az IFOAM szerint ugyanis a biogazdálkodás az önellátás engedélyezésével nemcsak az egészség megőrzéséhez, az élelmiszerek minőségének javulásához és az élelmiszerbiztonság megerősödéséhez vezet, hanem a munkahelyteremtésnek és a helyi marketingnek köszönhetően a vidéki lakosság helyzetét és életviszonyait is javítja. Emellett még a környezetvédelem szempontjából is fontos, hiszen csökkenti az energiafelhasználást és a szén-dioxid kibocsátást.
Jelenleg a biogazdálkodás csak kis hányadát teszi ki az összeurópai mezőgazdasági termelésnek. Mindezek ellenére a Bizottság úgy gondolja, jelentős közreműködőként szerepet vállalhat a környezetvédelmi és mezőgazdasági fenntarthatóság megteremtésében. A fenti helyzet megváltoztatására indította el korábban az EU "Az ökológiai termelésért" című kampányát.
A hegyvidéki régiókban tevékenykedő gazdálkodók is összeállították követelési listájukat, melyben a hegyvidéki gazdálkodás nagyobb védelmére szólították fel a nemzeti kormányokat és az uniós intézményeket. Ahogy mondják, a gazdasági aktivitás biztosítása különösen fontos ezekben a távoli, zárkózott régiókban.
A francia elnökség felismerte a harmonikus fejlődés európai régiókban való támogatásának szükségességét, mivel a mezőgazdaság gyakran nyújt gazdasági biztonságot.