Az Egyesült Államok finanszírozhatta az írországi elutasító kampányt, amely miatt a lisszaboni szerződés júniusban elbukott a szigetországi népszavazáson - jelentette ki hétfőn este Daniel Cohn-Bendit német zöldpárti európai parlamenti képviselő az Európai Parlament (EP) hétfői brüsszeli ülésén. A politikus szerint ki kell vizsgálni, igazak-e azok a feltételezések, amelyek a múlt héten az ír sajtóban megjelentek. Ezek szerint összefüggés lehet az unió intézményrendszerét megreformáló - s ezáltal az EU működését várhatóan gördülékenyebbé tevő - lisszaboni szerződésről szóló népszavazáson az annak elfogadása ellen kampányolók finanszírozói és az amerikai védelmi minisztérium, illetve a hírszerzés, a CIA között. Cohn-Bendit szerint Washington érdeke az lehetett, hogy az írek "segítségével" meggyengítse Európát. A zöldpolitikus felkérte Hans-Gert Pötteringet, az EP elnökét, valamint az uniót irányító testületeket az ügy tisztázására. Hans-Gert Pöttering egyetértett Daniel Cohn-Bendittel, s arra emlékeztetett, hogy az elutasító kampányt finanszírozó, Libertas elnevezésű írországi szervezet képviselője, Declan J. Ganley üzletember korábban azt állította: csak egyszerű polgároktól kaptak kis összegű támogatásokat. A 39 éves milliárdos most viszont beismerte, hogy szervezete kétszázezer eurót kapott magánforrásokból, valamint elismerte, hogy a Pentagonnal katonai megbízásokról szóló, kétszázmillió dollár értékben szerződéseket kötött. Hans-Gert Pöttering támogatásáról biztosította az ügy kivizsgálását már megkezdő Dick Roche ír Európa-ügyi minisztert.
Daniel Cohn-Bendit közleménye szerint ha a sajtóértesülések igaznak bizonyulnak, az azt jelentené, hogy léteznek erők az Egyesült Államokban, amelyek arra is jelentős összegeket áldoznának, hogy destabilizálják az erős és autonóm Európa kialakulását. A képviselő arra figyelmeztetett, hogy ha mindez megtörténhetett a lisszaboni szerződéssel, akkor veszélybe kerülhetnek a jövő évi európai parlamenti választások is.
Az írországi népszavazáson a szavazók 53,4 százaléka utasította el a lisszaboni szerződést, s emiatt a megállapodás nem léphet hatályba a jövő év januárjában. A szigetország szavazópolgárai 862 415 ellenszavazatot és 752 451 támogató voksot adtak le.