Az Európai Bizottság tervei szerint 2020-ra 20 százalékkal kellene csökkenteni az unióban az üvegházhatású gázok kibocsátását, a gazdasági vezetők azonban ellenzik, hogy a jelenlegi helyzetben Brüsszel büntetések kiszabásával kötelezze csökkentésre az ipari létesítményeket. A becslések szerint 2020-ig évente 44 milliárd eurós költséggel járna az emisszió-csökkentés, melyet az üzleti világ egy olyan új adónemnek tart, ami az unión kívülre költözésre készteti a vállalkozásokat.
A Bizottság szerint érthető, hogy a gazdasági adatok romlásával a tagállamok kormányai óvatosabbá váltak a klímavédelmi intézkedésekkel szemben, melyek rövidtávon valóbban extra kiadással járnak. Elsősorban olasz és német politikusok vonják kétségbe a célkitűzés időszerűségét.
A Bizottság ugyanakkor továbbra is elkötelezett a korábban tervezettek megvalósítása érdekében. Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos felszólította az európai politikusokat és üzletembereket, hogy támogassák a javaslatot, José Manuel Barroso pedig annak a reményének adott hangot, hogy a javaslatot még az év vége előtt elfogadják, anélkül, hogy "felvizeznék". Az Európai Bizottság elnöke jelezte, hogy ebben számít az unió soros elnökségét betöltő Franciaország elnökének, Nicolas Sarkozy-nek a segítségére is.
Franciaország hathónapos elnöksége egyik kiemelt céljaként kezeli az éghajlatváltozás elleni javaslat elfogadását, azonban belpolitikai nehézségek keresztülhúzhatják Sarkozy számításait.
Az előzetes tervek szerint a Tanács javaslata októberben kerül az Európai Parlament elé, így elképzelhető, hogy akár az év vége előtt sikerül elfogadni a végleges változatot.