fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hogyan áll bosszút az energiatermelőkön az óceán?
2008. szeptember 24., 13:41
A megújuló energia előállításával foglalkozó vállalatok évek óta próbálják igába fogni az óceán erejét. A hatalmas vízmennyiség nagy lehetőségeket tartogat, az előállítás viszont költséges és távolról sem kockázatmentes.

Oregon partjainál tavaly tönkrement egy, a hullámok mozgását hasznosító turbinarendszer. Az East Riverre telepített berendezés pedig az áradás erejéből termelt volna energiát, de a természetnek más elképzelései voltak. A vízenergia hasznosításakor alapvetően két módszert használnak: a hullám-típusú erőművek a víz fel-le mozgásából termelnek energiát. Az áradás-típusúak pedig az előrelendülő víztömeg erejét alakítják energiává. A nehézségek mindkét típus esetében jelentősek, az elmúlt év energiaár emelkedése viszont újra fellendítette a vízenergia iránti érdeklődést - írja a New York Times.

Ezt jelzi, hogy a Finavera Renewables új berendezéseket telepít az Oregonban tönkrement 2,5 millió dolláros darab helyére, a Pacific Gas & Electric pedig Kalifornia partjainál kezdené meg a vízenergia termelést 2012-től. "Frusztráló azt hallani, hogy a műtárgyunk elsüllyedt, de ilyen a technológiai fejlődés" - jegyezte meg a Finavera vezérigazgatója.

Jelenleg mintegy száz kisebb vállalat foglalkozik vízenergia előállításával világszerte, az óceánból viszont eddig csak néhány tesztberendezéssel termeltek, kis mennyiségű energiát. A beruházások telepítését nem csak a szeszélyes vizek, de az adminisztráció is nehezíti. Az East Riveren dolgozó Verdantnak több évet várnia és több millió dollárt költenie, mire megkapta a telepítéshez szükséges engedélyeket. A mostani kudarc ellenére a cég 2010-től harminc, az East Rivernél üzembe állított szerkezettel termelné az energiát, ezúttal megerősített turbinákkal.

Mivel a víz 850-szer sűrűbb a levegőnél, igen jelentős energiatermelő potenciált hordoz magában, ennek kitermelése viszont hatalmas befektetést igényel. A vízenergia farmot működtető Penaris például 77 milliárd dollárt költött a telep gépítésére. Ehhez képest egy kísérleti napenergia farm felállítása már 5 millió dollárból megoldható. A 2007-ben az óceán energiájával dolgozó cégekhez áramló 82 millió dollár nagy összegnek tűnik, de ez csak töredéke a napenergiára specializálódó vállalatoknál megforduló tőkének.

(vg.hu)