Nem egy hétköznapi belvárosi történet vetette fel e kérdéseket bennem, hanem az, ami szlovák-magyar viszony címszó alatt történik immár több mint két esztendeje. Milyen egyszerű lenne a helyzet kezelése, ha néhány évszázadot visszaaraszolnánk az időben. Sértett félként háborút indítanánk a büszkeségünkbe gázolók ellen, s a csatamezőn elégtételt vennénk. Vagy éppen elvéreznénk, de megadásra semmiképpen sem kényszerítenének. De mit tehetünk most, a gyönyörű jelenkorban, az Európai Uniónak nevezett valami kellős közepén? Milyen eszközzel adjuk agresszív kis NATO-szövetségesünk vezetőinek tudtára, hogy hol a határ? Mármint a tűrés határa, nem a hazáé.
"Nem tudunk mit tenni most, őszintén szólva" - nyilatkozta Göncz Kinga tavaly októberben a Benes-dekrétumok pozsonyi megerősítése után. Aki tud ilyen nyilvános külügyminiszteri megfogalmazásról a világ bármely részéről, szóljon. Nem tudom, mit oktatnak a különböző iskolákban diplomáciáról, de a fenti kijelentésnek már az idei tanrend valamelyik szemináriumán ott lenne a helye, mint klasszikus példája a "mit nem nyilatkozhat semmilyen körülmények között sem egy állam külügyminisztere" nevű alaptételnek. Nem vagyok benne biztos, hogy a pozsonyi nyilatkozatokra és gyakorlati lépésekre (lásd a magyarok által lakott dél-szlovákiai régió csökkentett támogatása, a magyar tannyelvű iskolák anyagi ellehetetlenítése, vagy a legújabb - Ceausescu Romániájának legsötétebb korszakát idéző - miniszteri intézkedés, amely szerint kizárólag szlovákul jelenhetnek meg a felvidéki földrajzi megnevezések a tankönyvekben) hatékony válasz lenne a nagykövet kiutasítása, illetve a diplomáciai kapcsolatok minden szintű befagyasztása, de az bizonyos, hogy jelen pillanatban Európa legpofátlanabb kormánya áll szemben a kontinens leggyengébb diplomáciájával.
Gyurcsány Ferenc - aki az egyetlen olyan magyarországi politikus, akit "meglepő módon" nem szidalmaznak Pozsonyban - nemrég egy Robert Ficóval tartott közös sajtótájékoztatón saját bőrén érezhette a hivatalos magyarellenességet, s önmagához képest erőteljesen védte azt a bizonyos mundért. Sólyom László a minap Pöstyénben, majd Nyitrán testközelből érzékelhette Ivan Gasparovic nacionalizmusát és a nyilvános államfői falazást Ján Slotának.
A magyar köztársasági elnök határozott válasza nem maradt el, talán éppen ettől a váratlan kiállástól gurultak ismét dühbe a pozsonyi soviniszták. Mindenki számára világos, hogy a szlovák hatalom magyarellenessége ellen nem lehet érvelni. Mint azt felmérések mutatják, az irracionális politikai magyargyűlölet már a gyerekeket is megfertőzte, az iskolák padjai mögül könnyen Slota leendő szavazóbázisa léphet elő. A magyar politikai elitnek egységes és folyamatos ostromot kell indítania az őrjöngő szomszéd ellen. Ha másért nem, legalább saját önbecsüléséért.