Könnyen megjósolható volt a képviselőházi szavazás eredménye, miután az alkotmánymódosító bizottságban az RMDSZ-en kívül egyetlen egy román politikai párt sem értett egyet a javaslattal - mondta, hozzátéve, hogy az RMDSZ ennek ellenére beterjeszti azt a szenátusban és a két ház együttes ülésén is.
Az RMDSZ elnöke szerint a nemzetállami koncepció nem tükrözi Romániában a valóságot, hiszen a román többségen kívül más nemzetiségű közösségek is élnek, és közülük az egyik a jelentős létszámú romániai magyar közösség.
Ma már az érvényes törvények sem támasztják alá a nemzetállami meghatározást, hiszen a nyelvhasználat és az anyanyelvű oktatás kérdésében olyan törvények születtek, amelyek nem a nemzetállami szemlélethez igazodnak.
Ennek ellenére a román politikusok továbbra is ragaszkodnak ehhez a meghatározáshoz, pedig elég sokan közülük tudják, hogy ez már idejét múlta. Ők is tudatában vannak annak, hogy előbb-utóbb törölni kell az alkotmányból a nemzetállam meghatározást, és meg vagyok győződve arról, hogy előbb-utóbb ezt meg is fogják tenni. Ma részint demagógiából, részint a választók szélsőségesen nacionalista nézeteket valló részétől való félelemből még nem merik vállalni a lépést - mondta.
Az RMDSZ elnöke hangsúlyozta, hogy 1991-ben, amikor a mostani román alkotmány készült, már-már az örökkévalóságnak próbálták szerkeszteni, sőt egy olyan cikket is beiktattak, miszerint bizonyos rendelkezéseket soha semmilyen körülmények között nem lehet megváltoztatni. Ezek között szerepel a nemzetállamra vonatkozó rendelkezés is.
Meggyőződésem szerint néhány év múlva ki fog derülni, hogy újabb módosításra lesz szükség. Szó sincs itt örökkévalóságról, ugyanis Európa egységesülőben van, és azoknak az országoknak, amelyek belépnek az Európai Unióba, az uniós követelményekhez kell illeszteniük alkotmányukat - mondta.
Markó Béla szerint a mostani parlamenti vitában nagy meglepetések nem várhatók, hiszen az alkotmány módosításához kétharmados többség kell. Azok a javaslatok számíthatnak elfogadásra, amelyekről már az alkotmánymódosító bizottságban is egyetértés volt.
Ezek közé viszont bekerült az RMDSZ több fontos javaslata is: az anyanyelv használatának joga a közigazgatásban, a helyi állami intézményekben, az igazságszolgáltatásban. Várhatóan ugyancsak alkotmányos elismerést kap majd Romániában a felekezeti oktatási forma is - hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.
MTI - fidesz.hu