A szavazást követően Schmitt Pál elmondta, frakciója mindent megtett az előadóval történő megegyezés érdekében, azonban a tárgyalások nem vezettek eredményre, így pártjának nem maradt más választása, mint egy alternatív határozati indítvány benyújtása.
Az eheti plenáris ülésen bevezetett szabályok értelmében ugyanis az ún. saját kezdeményezésű jelentésekhez - amelyek nem az Európai Bizottság jogszabály-tervezetéről készült parlamenti állásfoglalások, hanem egyéni képviselői kezdeményezések - politikai frakciók nem nyújthatnak be módosító javaslatokat a plenáris ülésen, és nem szólalhatnak fel nyilvános vitában.
A Néppárt, a jelentés pozitívumainak elismerése mellett, kifogásolt néhány olyan részletet, amelyek ellentmondanak a frakció politikai céljainak. A jelentés többek között nyíltan megnevezett egy tagországot, ahol véleménye szerint veszélyeztetve van a média függetlensége. A frakció álláspontja szerint egy parlamenti állásfoglalás célja, hogy felhívja a figyelmet a jelenségekre, és nem kellene kiragadnia bizonyos példákat és szégyenpadra állítania egyes tagországokat.
A Néppárt a jelentésnek azt a javaslatát is kifogásolta, hogy a tagországokban hozzák létre a független média ombudsman hivatalát. A frakció álláspontja szerint e kérdésben a szubszidiaritás elvét kell követni, és rábízni a tagországokra, hogy maguk döntsék el, miként biztosítják a sajtó függetlenségét és a vélemények sokféleségét.
Azzal sem tudott egyetérteni a néppárti frakció, hogy a jelentéstévő szerint a nagyobb médiavállalkozásokat kizárólag a profit érdekli, és tevékenységüket elsősorban az anyagiak motiválják.
A Néppárt elutasította azt a javaslatot is, amely felszólítja az Európai Bizottságot egy közösségi irányelv megalkotására a média-sokszínűség biztosítására. Ezzel szemben a néppárti frakció egy nem kötelező érvényű Ajánlás megalkotását látná elfogadhatónak.
A szavazást követően Schmitt Pál úgy fogalmazott, hogy a heves politikai vitákat kiváltó jelentés mindenképpen fel kell hívja az Európai Bizottság figyelmét, hogy a téma súlyának megfelelően foglalkozzon a kérdéssel és vizsgálja meg, milyen uniós vagy tagállami intézkedéseket szükséges meghozni a sokszínűség biztosítása érdekében.