Joaquin Almunia pénzügyi biztos az Európai Parlament előtt tartott beszámolójában hangsúlyozta, hogy bár az utóbbi évtizedek legsúlyosabb globális pénzügyi válsága az unió gazdaságának működésében is zavarokat okozott, a jelenlegi helyzet egyelőre mégsem teszi indokolttá az amerikai kormányzat intézkedéseinek követését. A washingtoni gazdaságirányítás a hét elején hozta nyilvánosságra azt a 700 milliárd dolláros csomagot, melynek célja a tengerentúli bankszektor stabilitásának helyreállítása. Almunia szerint egy ilyen gigantikus méretű beavatkozásra Európában nincs szükség, mivel az itteni pénzintézetek helyzete sokkal kedvezőbb amerikai társaiknál.
A pénzügyi biztos ugyanakkor megállapította, hogy a hitelválság Európán belüli továbbgyűrűzésének megakadályozásához szükség van a piacok szigorúbb felügyeletére és szabályozására. Az Almunia jelentését követő parlamenti vitán Pierre Jouyet, az unió soros elnöki posztját betöltő Franciaország Európa-ügyi minisztere kijelentette, hogy a bankok működésének átláthatatlansága volt a válság egyik kiváltó oka, ezért a jövőben e téren is szigorúbb szabályozást kell életbe léptetni. Ahhoz, hogy helyreálljon a lakosság pénzintézetek iránti bizalma, véget kell vetni a velük szemben eddig alkalmazott "laissez-faire" politikának - mondta Jouyet.
Az új szabályozásban szerepelne a nagy kockázatú befektetési alapok működésének korlátozása, a bankok alapkezelési tevékenységének szűkítése, a hitelminősítő cégek szigorúbb ellenőrzése, valamint egy iránymutatás arról, hogy mi a hatóságok teendője válsághelyzetekben. A Bizottság az állam- és kormányfők október 15-i találkozóján már konkrét szabályozási javaslatokkal szeretne előállni.