FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
A Parlament elfogadta a távközlési reformcsomagot
A Bizottság eredeti tervével összhangban lévő, ugyanakkor annál számos ponton enyhébb távközlési reformjavaslatot fogadott el az Európai Parlament. A javaslat főbb elemei közt szerepel az új technológiák támogatása, a hatékonyabb adatvédelem és egy új piac-felügyeleti hatóság létrehozása.
Létrehozva: 2008. szeptember 26., 11:13

Az Európai Parlament első olvasatban nagy többséggel elfogadta a Bizottság távközlési reformtervéhez kapcsolódó három képviselői jelentést. A javasolt reformintézkedések a szolgáltatók közti verseny fokozásával és az új technológiák támogatásával kívánják segíteni az információs társadalom unión belüli kibontakozását. Ehhez szorosan kapcsolódik a fogyasztói érdekek erőteljesebb védelme is. A reformok 2010-ben léphetnek életbe, miután lezárult a Tanács, a Bizottság és a parlament közti egyeztetési eljárás.

A javaslat szerint az infrastrukturális fejlesztések közül kiemelten kell kezelni az új generációs hálózatok kiépítését, és ehhez biztosítani kell a kedvező befektetési légkört. A konkrét célok közt szerepel a digitális műsorszorásra való zökkenőmentes átállás támogatása, valamint a szélessávú Internet-elérés kiterjesztése az unió egész területére.

Nagyobb vitát válthat ki a javaslatnak az a része, amely a szolgáltatók monopolhelyzetének megtörését szeretné elérni. Az új szabályozás alapján a nemzeti hatóságok például arra kötelezhetnék a monopolhelyzetben lévő szolgáltatókat, hogy szétválasszák és külön cégként működtessék hálózatüzemeltetési és szolgáltatási üzletágukat. Jóllehet a javaslat szerint erre csak nagyon szigorú feltételek teljesülése esetén lenne lehetőség, a nagy távközlési cégek máris tiltakozásukat fejezték ki az ügyben.

A javaslat emellett elő kívánja segíteni a gyorsabb szolgáltatóváltást (a számhordozást), valamint a fogyasztók teljes körű tájékoztatását (elsősorban az átláthatóbb szerződési feltételeken keresztül). A javaslatban emellett szerepel az Európai Hírközlési Szabályozók Testületének létrehozása is. Ez a testület a nemzeti hatóságok munkájának, szabályozásának összehangolásával biztosítaná a tisztességes versenyt és a magas minőségű szolgáltatásnyújtást az EU-ban. Az Európai Bizottság eredetileg ezeket a célokat a szélesebb hatáskörrel rendelkező Európai Elektronikus Hírközlési Piacfelügyeleti Hatóság felállításával kívánta elérni.

Az új szabályozás az adatvédelem ügyében is előrelépést jelenthet, ugyanakkor további komoly vitákra lehet számítani arról, hogy az internet-szolgáltatóknak mennyiben feladata az illegális letöltések elleni küzdelemben való részvétel.