FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Kenya: Zöldenergia természetkárosítással
A geotermikus energiából nyerhető elektromos árammal egészítenék ki Kelet-Afrika legnagyobb gazdaságának szűkös villamosenergia-készletét. A környezetvédelmi és a megélhetési szempontokat tehát nehéz egyensúlyba hozni Kenya fejlesztési szükségleteivel.
Létrehozva: 2008. szeptember 26., 13:16

Az úgynevezett Nagy Hasadékvölgy (Great Rift Valley) hétezer megawattos bizonyított potenciáljával a sarkköve a kenyai kormány azon tervének, hogy 2018-ig megkétszerezze az ország teljes villamosenergia-termelését. Kenya 130 megawatt (MW) teljesítményű elektromos áramot termel geotermikus forrásokból, három helyszínen, a Nagy Hasadékvölgyben.

A Reuters hírügynökség beszámol arról, hogy új üzem épül a Hell's Gate nemzeti parkban, amely 35 MW kapacitásnövekedést eredményez. Az energiát úgy termelik, hogy földalatti víztározókban felfogják a forró sziklák által kibocsátott gőzt, amit aztán áramfejlesztő turbinák meghajtására használnak fel. A geotermikus áramot az egyik legmegbízhatóbb és viszonylag olcsó, megújítható energiaforrásnak tartják.

A fejlesztésnek azonban nemcsak pénzben számított ára van. Máris sok dolgot károsított a fővároshoz, Nairobihoz közeli szafari parkban, amelyet csövek és villanyoszlopok hálóznak be. A csövek gátolják a vadon élő állatok mozgását és annak a területnek a hasznosítását, ahol a maszájok a szarvasmarhákat legeltetik. A növényzet is megváltozott. Néhány gyógynövény, amelyet a maszáj törzsbeliek használtak, már nem nő a térségben.

A környezetvédelmi és a megélhetési szempontokat tehát nehéz egyensúlyba hozni Kenya fejlesztési szükségleteivel. Mindazonáltal a geotermikus energiának nyilvánvaló előnyei vannak az üvegház-hatásban és a klímaváltozásban elmarasztalt fosszilis üzemanyagokkal szemben.
- A nagy előny természetesen az, hogy olyan energiát nyerhetünk, amely nem a költséges olajimporton alapul. A másik pedig, hogy nincs semmilyen szén-dioxid kibocsátás - állapította meg Nick Nuttall, az ENSZ Környezeti Programjának szóvivője.

Kenya áramtermelésének 60 százalékát vízerőművek biztosítják, 30 százalék tüzelőanyaggal működő erőművekből származik és a maradék geotermikus eredetű. Az összes azonban nem elég. A kenyaiak 1050 MW villanyáramot használnak fel csúcsidőszakban, éppen 50 MW hiányzik az ország maximális kapacitásából; és a kereslet évente 8 százalékkal növekszik. Az áramkimaradások gyakoriak az országban, noha a kenyai háztartások mintegy 80 százaléka nincs is bekapcsolva az elektromos hálózatba. Kenyának nem ez az egyetlen energiaprojektje. Ugyancsak tervezik 5 MW előállítását szélturbinákkal a Nairobi környéki hegyekben és tizenkét további potenciális helyszínt is tanulmányoznak.