Jelentést és állásfoglalást is elfogadott az Európai Parlament tegnap a trópusi faanyagokról szóló 2006. évi nemzetközi megállapodás kapcsán. Az állásfoglalás szerint a világon évente mintegy 13 millió hektáros területen folyik erdőirtás, ebből 6 millió hektár őserdő. Az EP szerint az illegálisan kitermelt faanyag és erdészeti termékek olcsó importja az alapvető szociális és környezeti normák betartásának hiányával együtt destabilizálja a nemzetközi piacokat, korlátozza a termelő országok adóbevételét, veszélyezteti a jobb minőségű munkákat az importáló és az exportáló országokban egyaránt, valamint aláássa azon társaságok helyzetét, amelyek felelősen járnak el és betartják a meglévő normákat.
Az EP üdvözli a trópusi faanyagokról szóló nemzetközi megállapodást (ITTA), és felszólítja a Bizottságot és a tagállamokat, jelentős mértékben növeljék trópusi erdők megőrzésére és ökológiailag felelősségteljes felhasználására, (...) valamint a pusztító kitermelési, bányászati és mezőgazdasági gyakorlatok gazdaságilag életképes alternatíváinak előmozdítására irányuló pénzügyi forrásokat.
Facímke
A képviselők szerint â01Ea nemzetközi megállapodásokat esetleg hasznosan kiegészíthetik olyan címkézési kezdeményezések, amelyek lehetővé teszik a fogyasztók számára, hogy biztosak legyenek abban, hogy az általuk vásárolt fa nemcsak legális, de fenntarthatóan kezelt erdőkből származik.
A trópusi faanyagokról szóló eredményes megállapodásnak elsődleges célként a trópusi erdők védelmének, a fenntartható erdőgazdálkodásnak, valamint a leromlott erdőterületek helyreállításának biztosítását kell kitűzni, továbbá a trópusi fával folytatott kereskedelmet csak az ezen előzetes célkitűzésekkel összeegyeztethető mértékben szabad ösztönözni - áll a szövegben.
A parlamenti vitában Glattfelder Béla (néppárti) azt mondta, "a nemzetközi kereskedelem liberalizációja, a globalizáció ösztönzi a kontinenseken átívelő környezetrombolást. A WTO szabályait ki kell egészíteni szigorú környezetvédelmi előírásokkal, különben a további liberalizáció még több környezetromboláshoz vezet. Nem elég most az illegális fakereskedelmet megtiltani, meg kell tiltani az illegálisan kitermelt fából előállított termékek, bútorok importját".
A képviselő hozzátette: Ha megengedjük, hogy olyan bioüzemanyagokkal kereskedjenek, amelyeket erdőirtással állítottak elő, akkor tudnunk kell, hogy minden egyes alkalommal, amikor ilyen üzemanyagot töltünk a gépkocsinkba, akkor néhány négyzetméternyi őserdő kivágásához mi is hozzájárultunk.
Csibi Magor (liberális, Románia) úgy vélte, az elmúlt több mint húsz évben a nemzetközi egyezmények hatása korlátozott volt, a politikusok és a civil társadalom pedig nem mutatott érdeklődést aziránt, hogy egyensúlyt hozzanak létre a kereskedelmi érdekek és a trópusi erdők jobb fenntarthatósága között.
Mi Európában azt hihetjük, hogy hatékony mechanizmusaink vannak a biodiverzitás és a fogyasztók védelmére, a valóság azonban mást. Nagy mennyiségű illegális faanyag és faáru érkezik az EU kikötőibe nap mint nap. Ha pedig az illegális faanyag bejutott egy tagállam piacára, könnyen el lehet adni a másik 26 ország bármelyikében - mondta a képviselő. Csibi Magor azt kérte az Európai Bizottságtól, sürgősen javasoljon olyan jogszabályt, amely csak a legálisan kivágott fa és az abból készült termékek forgalmazását engedné meg az EU-ban.