ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Harmadik

Nem tudom, szándékoltan vagy akaratlanul, de roppant energiákat felemésztő túlélési küzdelmének mellékhatásaként az elmúlt hetekben a baloldal vezére sokat tett azért, hogy a következő választások után kétpárti parlament alakuljon. A kisebbségi miniszterelnök nem bízik abban, hogy nyílt megállapodás születhet az MSZP és valamelyik másik frakció között az adótörvények és a költségvetés megszavazásáról, ezért - az első opciót sem ejtve - hozzálátott a kisebb parlamenti pártok szétveréséhez. Túlélési esélyeit növeli, ha elsősorban az úgynevezett SZDSZ, de akár az MDF is, nem képes egységes, minden frakciótag biztos voksára támaszkodó politikát képviselni.
Létrehozva: 2008. október 2., 06:57
nyomtat küld

Fodor Gábor átlépte a Rubicont, amikor bejelentette, hogy a szabad demokraták csak a szakértői kormányról, azaz a Gyurcsány Ferenc utáni világról hajlandók egyeztetni az MSZP-vel. Ám a párttestületek kiállása ezen álláspont mögött látszategységnek bizonyult; Fodor a belső támadások hatására kínos visszakozásra kényszerült. Az "SZDSZ" egységes cselekvést bénító tartós megosztottságát jelezte a pártelnök hívének számító Szent-Iványi István egyszavazatos győzelme az országos tanács irányításáért vívott küzdelemben. A szakadás lehetősége fennáll, ami az egykori radikális rendszerváltó néppárt eltűnésével fenyeget. Ez stratégiai szempontból több mint kellemetlen volna a baloldal számára, de Gyurcsánynak ez is megérné még másfél év hatalomért. Ha nem buktat miniszterelnököt, a volt szövetséges számára csak a megalázó visszaaraszolás, a Gyurcsány-kormánynak nyújtott külső támogatás marad, ami viszont megfosztja értelmétől a koalícióból való kilépést. Még nem tudni, képes-e valahogy kitörni e csapdahelyzetből az "SZDSZ", de az biztos, hogy egyre kevesebb eséllyel pályázhat a régi és új szavazókat mágnesként vonzó harmadik erő szerepére.

Nincs sokkal jobb helyzetben az MDF sem. Dávid Ibolya elnök maradt, ám ehhez nyilvánvalóan külső segítségre volt szüksége, ezzel ő és pártja végleg elvesztette az autonómiáját. Az elnökválasztási szavazatarányból kiolvashatóan megosztott fórum parlamenti frakciójának a léte egyetlen hajszálon függ. Ilyen állapotban bajosan tűzheti ki azt a célt az MDF, amit kedvezőbb feltételek mellett sem tudott elérni: a parlamenti küszöböt biztosan és tartósan túllépő támogatottsággal a harmadik erővé válni.

Az MDF-ből brutális eszközökkel kitaszított Almássy Kornél független képviselőként a politikai hajótöröttek számát gyarapítja. De felveszi-e valaki a hajójára? Már hallani egy új, jobbközép erő gründolásáról annak a körnek a támogatásával, amely a hírek szerint az MDF-re is szemet vetett. Ezen értesülések valóságtartalma kétséges, ám a Magyar Nemzet olvasói tavaly januárban elsőként értesülhettek arról, hogy a magyar nagytőke egy csoportja pártépítésben gondolkodik az úgynevezett mérsékelt, jobbközép mezőben. Csakhogy azt gyanítom, a politikai piacon kereslet és kínálat ez esetben nem találkozik.

Fidesz által uralt jobboldalon sejtek sokszázezernyi képviseletre váró szavazót, érdemesebb volna az MSZP-től elfordult roppant tömegek, a politikát eleve gyanakvással szemlélők, a kiábrándultak, a magukat a rendszerváltozás veszteseinek érzők körül forgolódni. Egy populista, elitellenes, kőkeményen rendpárti erőnek lenne itt keresnivalója (a nemzeti radikálisok is errefelé kereskednek, egyelőre áttörés nélkül). A politikai piacra való betöréshez szükséges milliárdok azonban hiányoznak egy ilyen elképzelt párt mögül. Így a harmadik erő egy ideig még elemzői okoskodások és a kisebb pártok vágyakozásának megfoghatatlan tárgya marad csupán.

(Szerető Szabolcs, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések