FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Két diktatúra áldozata
|
|
Szénási Géza legfőbb ügyész 1962. július 5-én perújítási indítványt tett a Budapesti Katonai Törvényszék által 1950 szeptemberében elítélt szociáldemokrata politikusok ügyében. Egy hónapra rá "háborús bűntett" és "a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés" címén "életfogytig tartó börtönre" és "teljes vagyonelkobzásra" ítélt egykori vezetőket nem bűntett, hanem "bizonyítékok hiányában" mentették fel. |
|
Létrehozva: 2008. október 2., 09:03 |
A harmadrendű vádlott dr. Györki Imre volt, az SZDP Debrecenben megválasztott, 1922-től 1939-ig tevékenykedő országgyűlési képviselője. Határozottan elítélte a bolsevizmust, de a statáriális bíráskodás ellen is felszólalt, így 1925-ben a Rákosit halállal fenyegető per kapcsán is. A zsidótörvények miatt az aktív politikától visszavonult ügyvédet a német megszállás után a Gestapo letartóztatta, és Mauthausenbe deportálta. Ezt a megpróbáltatást túlélve, 1945-ben hazatérve, látta, hogy az országot a kommunista diktatúra fenyegeti. A behódoló szocdemek, élükön a társutas Szakasitscsal, az 1945-ös választásokon barátjával, az SZDP háború előtti vezérével, Peyer Károllyal egyetemben elütötték a parlamenti mandátumtól. Györki szembeszállt a többpárti demokrácia felszámolására törekvő kommunistákkal, az 1947. augusztusi választásokon Peyerrel együtt a Radikális Párt színeiben indult. A hatalom azonban az ellenzéki pártokat, köztük a Peyer, Valentiny és Györki által alapított Független Magyar Szocialista Munkáspártot (Kádárék 1956 után ezt a nevet bitorolták), szétverte és betiltotta. 1947 októberében Peyer híveit kémkedés koholt vádjával letartóztatta, elítélte, vezetőjüket csak az ország elhagyása mentette meg a súlyos ítélettől.
Györki nem menekült el, de Rákosiék nem elégedtek meg a szociáldemokraták megsemmisítésével. A "Kálmán József és 21 társa" elleni koncepciós perben Rákosi egykori megmentője, Györki is életfogytig tartó szabadságvesztést kapott. Az 1962-es perújítás jegyzőkönyve szerint - amelyet az elítéltek hozzátartozói a Kuncze Gábor vezette Belügyminisztériumtól a vádlottak és a tanúk, valamint az eljárás résztvevői nevének a kifestésével kaptak meg - "az ügyben szereplő terheltek kivétel nélkül hangoztatták, hogy őrizetbe vételük után a kihallgatóik rendszeresen ütlegelték őket, s velük szemben fizikai és pszichikai kényszert alkalmaztak. [...] Az elsőfokú tárgyalás előtt megtanultatták velük a nyomozati eljárás során tett »beismerő« vallomásaikat, s a bírósági tárgyalásra is vizsgálóik jelenlétében lettek felvezetve. Ilyen helyzetben a bíróság előtt sem merték a nyomozás során tett vallomásaikat megváltoztatni."
1956 februárjában Györkit az ítélet fenntartása mellett "kegyelemből" kiengedték a börtönből. A megtört, súlyosan beteg ember még két évet élt, de családjának sem beszélt az átélt szörnyűségekről. Ez az életét honfitársai szolgálatának szentelő hazafi halála után ötven évvel, ma kap emléktáblát a budapesti Honvéd u. 16.-ban, egykori lakóháza falán. Ennél többet, legalább egy részletes életrajzot, történelmi elégtételt érdemel.