A találkozó várhatóan egy európai helikopter és szállító-repülőgép flotta kiépítésére helyezi a hangsúlyt, mellyel csökkenthető lenne az EU-missziók és Grúzia közti logisztikai deficit.
Az EU békefenntartó missziói gyakran vannak külső segítségre utalva. Erre példa a jelenleg Csádban állomásozó alakulat, melyet Oroszország lát el helikopterekkel. Az EU tagállamai most saját logisztikai képességeinek növelésével szeretné az ehhez hasonló függőséget elkerülni.
A francia elnökség úgy nyilatkozott, az informális találkozó célja annak megállapítása volt, mely országok képesek a későbbi missziók során támogatást nyújtani az EU csapatainak. Ide sorolhatók a helikopterek, szállító-repülőgépek, térfigyelő rendszerek és különböző kutatási és fejlesztési technológiák, mint például a távirányítású repülőgépek.
A miniszterek "A védelmi Európa és az állampolgárok" témáról is vitáznak, és a hivatalnokok közös képzési programjáról tartanak kezdeti tárgyalásokat, melyet az Erasmus cserediákprogram inspirált.
A nehézségek ellenére, a mintegy 300 főt számláló grúz EU-misszió a korábbi EU béketervnek megfelelően időben elindult. Hansjörg Haber, mind Oroszországról, mind a békefenntartásról jelentős tapasztalattal rendelkező német diplomatát választották a misszió (EUMM) vezetőjének. Az első őrjárat elindulása előtt Haber a megfigyelőket arra hívta fel, hogy magabiztosak és barátságosak legyenek (EurActiv.hu 2008.09.30.).
Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki jelen volt a misszió elindításakor, az mondta, az EU elvárja Oroszországtól, hogy a béketerv kötelezettségeihez tartsa magát és október 10-ig vonja ki csapatait a grúz területekről.
Az EU missziónak csak arra van felhatalmazása, hogy a Dél-Osszétiával és Abháziával szomszédos területeken, nem pedig magukban a régiókban járőrözzenek. Az EU azt reméli, hogy az októberi, Oroszországgal való tárgyalások újbóli felvételével a későbbiekben kiterjesztheti mandátumát.