fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nem csökken az üvegházgázok kibocsátása Csehországban
2008. október 2., 15:15
Nem csökken a cseh energiaipari és kohászati üzemek által kibocsátott üvegházhatású gázok mennyisége - derül ki a környezetszennyezésre vonatkozó országos nyilvántartásból, amelyet a cseh környezetügyi minisztérium szeptember 30-án frissített a 2007-re vonatkozó adatokkal.

A legsúlyosabb légköri szennyezőanyag a szén-dioxid volt tavaly. Nyolcvan üzem szolgáltatott friss adatok erre vonatkozóan, s eszerint összesen 86,3 millió tonna szén-dioxid jutott a levegőbe, négy tonnával több, mint 2006-ban. A húsz legnagyobb széndioxid-kibocsátó üzem közül 14 széntüzelésű erőmű. További súlyos szennyezők az acélművek, a vegyi üzemek, valamint a hőtermelők és a papírgyárak. Az Arnika környezetvédő csoport szerint a hagyományos környezetszennyezők sora tavaly kiegészült a fafeldolgozó cégekkel, a szigetelésgyártókkal, valamint a műanyag termékek gyártóival.

Az üzemtípus tekintetében a mezőgazdasági cégek szerepeltek legnagyobb gyakorisággal a szennyező cégek körében, noha e cégek többsége csak ammóniát juttat a környezetbe. Az adatok szerint a leggyakoribb szennyezőanyag az ammónia volt, 555 cég jelentette ilyen kibocsátást. Ami a hulladékot illeti, az ólom előfordulása volt a leggyakoribb, 157 üzem összesen 10500 tonna ólomtartalmú hulladékról adott jelentést, ami 1000 tonnával kevesebb, mint 2006-ban. A vizek leggyakoribb szennyezői a nitrogéntartalmú anyagok voltak. Higanyvegyületekből 145 tonna szivárgott vizekbe, 46 tonnával kevesebb, mint egy évvel korábban.

A minisztérium 2007-es évre vonatkozóan 1177 cégtől kapott környezetszennyezési beszámolót, vagyis idén körülbelül 150 céggel több küldte el statisztikáját a minisztériumnak. A cégek kötelesek adataikat megküldeni a http://irz.cz internetes nyilvántartásba, ha bizonyos anyagokból az illető cég által kibocsátott mennyiség meghaladja az előírt mértéket. A 2004 óta vezetett internetes nyilvántartásban minden érdeklődő megtekintheti az adatokat. Idén a rendszer módosításon megy át, hogy megfeleljen a kialakulóban lévő uniós nyilvántartásnak. A nyilvántartásban szereplő anyagok számát 72-ről 93-ra növelik. Új elem továbbá, hogy a nyilvántartásban a szennyezés mérésére alkalmas módszerekről is tájékoztatást kapnak az érdeklődők.

(greenfo)