fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szocialista diktatúra Gyöngyösön
2008. október 3., 07:25
Törvényt sértettek a szocialisták Gyöngyösön, amikor visszahívták a Fidesz önkormányzati képviselőit a képviselő-testület bizottságainak elnöki posztjáról - mondta ki az Észak-magyarországi Közigazgatási Hivatal. Ennek értelmében vissza kell állítani a törvényes rendet. Az önkormányzat erre nem hajlik, sőt bebetonozná a törvénytelenséget.

A gyöngyösi önkormányzat szocialista többsége még augusztus végén visszahívta a Fidesz képviselőit az összes bizottság elnöki tisztségből. A lépést válasznak szánta arra, hogy az ellenzéki párt a szükségesnél jóval több támogató aláírást gyűjtött össze népszavazási kezdeményezéséhez. A fideszesek célja az volt, hogy a szocialisták által egyoldalúan támogatott indiai gumigyári beruházásról népszavazáson dönthessenek a választópolgárok. Időközben az Apollo Tyres tulajdonosa visszalépett a beruházástól, mert az önkormányzat képtelen volt biztosítani a megfelelő nagyságú földterületet. Az okafogyottá vált népszavazást támogató aláírásokat ezután a Fidesz a törvényeknek megfelelően megsemmisítette. Nem sokkal ezután a szocialisták puccsszerűen leváltottak minden fideszes bizottsági vezetőt és külső szakértőt. A helyi Fidesz-szervezet politikai bosszúnak tekintette a lépést, és a közigazgatási hivatalhoz fordult jogorvoslatért.

A közigazgatási hivatal mostani döntése kimondja: az önkormányzat törvényellenesen hívta vissza a megválasztott fideszeseket. Az állandó bizottságok tagjainak nevét a szervezeti és működési szabályzat tartalmazza, amit nem lehet módosítani önkormányzati határozattal. Emiatt vissza kell helyezni eredeti pozíciójába minden elmozdított képviselőt. A helyi Fidesz-frakció közleményében felszólította Hiesz György szocialista polgármestert az augusztus 28. előtti törvényes állapot visszaállítására "az önkormányzat demokratikus működése érdekében". A frakció elvárja a polgármestertől és az MSZP-frakciótól, hogy kérjen bocsánatot a testületi ülésen megvádolt képviselőktől.

Hiesz György szocialista polgármester nem ért egyet a közigazgatási hivatallal, és nem vonják vissza az önkormányzati határozatot. Sőt egy nyilatkozatában megerősítette, hogy önkormányzati rendeletben fogják kezdeményezni a szervezeti és működési szabályzat mellékletének hatályon kívül helyezését. Erre mondta azt Tuzáné Takács Zsuzsanna, a jogi és ügyrendi bizottság leváltott fideszes elnöke, hogy a szocialista többségű önkormányzat a törvénytelenséget egy újabb törvénytelenséggel készül tetézni. A népképviselet ugyanis nem azt jelenti, hogy ha valakinek más véleménye van, azt a többség kizárja az önkormányzati bizottságokból, amelyek összetételének tükröznie kell a választás eredményét. "Mivel a politikai arányt az önkormányzatban többségben lévő szocialisták erőszakkal borították fel, ilyen értelemben többségi diktatúra körvonalazódik Gyöngyösön" - mondta.

A jogász végzettségű politikus figyelmeztetett: egyéb súlyos jogi problémát is felvet, ha az önkormányzat a törvényellenesen működő bizottságokkal akarja módosítani az szmsz-t. Ha ez megtörténik, a Fidesz újra a közigazgatási hivatalhoz fordul - erősítette meg Tuzáné. Szerinte alkotmánybírósági jogértelmezésre is szükség lesz.

Balsai István fideszes parlamenti képviselő, volt igazságügyi miniszter elképesztőnek tartja, hogy a közigazgatási hivatal jogi álláspontja már szeptember 18-án megérkezett a gyöngyösi képviselő-testülethez, de arról csak tegnap tájékoztatta a nyilvánosságot a polgármester - a szeptember 26-i testületi ülésen Hiesz György hallgatott a levélről. "Testületi döntés jogilag nem módosíthatja az szmsz-t, mert az önkormányzati rendelet, amelynek mellékletét képezi a tisztségviselők névsora" - mondta Balsai. Szerinte utoljára ilyet Vlagyimír Meciar egykori szlovák miniszterelnök tett: neki köszönhetően Pozsonyban egyetlen ellenzéki képviselő sem kaphatott helyet a parlamenti bizottságokban. "Ilyen értelemben a gyöngyösi ügy nem más, mint kicsiben a pozsonyi sztálinista lépés magyarországi mása" - mondta Balsai.

Bírósághoz fordulhat a közigazgatási hivatal

"Önkormányzati határozattal nem lehet felülírni egy jogszabályt" - mondta lapunknak az illetékes közigazgatási hivatal vezetőjének véleményét alátámasztva Cservák Csaba alkotmányjogász. Ha egy önkormányzat nem veszi figyelembe a hivatalnak valamelyik határozat visszavonására vonatkozó kezdeményezését, és nem vonja vissza a jogszabályt, a hivatal bírósághoz, vagy adott esetben az Alkotmánybírósághoz fordulhat a törvényesség helyreállításáért. A hivatalnak nincs önálló jogköre ahhoz, hogy egy jogszabályt megsemmisítsen. Az alkotmányjogász szerint egyelőre nem világos, mi a céljuk a szocialistáknak azzal, hogy a hivatal véleményére reagálva rendelettel akarják megsemmisíttetni a bizottság tagjainak nevét tartalmazó mellékletet.

(Magyar Hírlap)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A törvény nevében