Ez az Atomenergia Nemzetközi Intézetének 2004-es becslése, mely azóta az inflációval csak növekedett. Ma avatják a bátaaapáti radioaktívhulladék-tároló felszíni létesítményeit.
Az összeg fele a katonai célokra létesített nukleáris eszközök semlegesítésére kell. A maradék 500 milliárd a kutató laboratóriumok és a közel 440, az elkövetkező 30 éven belül bezáró atomreaktorok tisztításához szükséges. A problémát az jelenti, hogy az esetek többségében a bezáráshoz szükséges összeg nincs meg még a bezárás pillanatában sem.
Ez volt a központi témája az Avignonban tartott atomenergiával foglalkozó konferenciának. A szakértők nyilatkozatai szerint viszont ez eddig a tanulás időszaka volt, aminek már vége, megtanulták, hogyan kell bezárni a reaktorokat. A szkeptikusok azonban kétlik, hogy az alig tucatnyi bezárásból eleget lehetett volna tanulni.
A legkomolyabb nehézség ezzel szemben még mindig az, hogy a radioaktív hulladékot csak kevés országban tudják megfelelően, biztonságosan elhelyezni, általában ideiglenes megoldásokra hagyatkoznak. A probléma tehát nem a gyerekeinket, inkább az unokáinkat fogja terheni...
Ma avatják fel a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló felszíni létesítményeit Bátaapátiban. Az építmény felszín alatti részében tárolják majd a Paksi Atomerőmű kis- és közepes aktivitású atomhulladékát. A beruházás 38 milliárd forintba került, és további 30 milliárdot költöttek kutatásra és előkészületekre.