fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"G4"-csúcstalálkozó: nem lesz uniós válságcsomag
2008. október 6., 12:28
Szombaton (2008. október 4.) Párizsban látta vendégül a brit, a német és az olasz kormányfőt Nicolas Sarkozy francia elnök. A világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G8 európai tagjai a nemzetközi pénzügyi krízis miatt szükséges intézkedésekről tárgyaltak. A résztvevők elutasították, hogy az amerikaihoz hasonló válságcsomagot fogadjanak el.

A politikusok egyetértettek abban, hogy koordináltan, de végső soron minden tagállamnak saját magának kell támogatni a bajba jutott pénzintézeteket. A találkozót követően az olasz miniszterelnök bejelentette, hogy a négy ország mindegyike támogatja egy, a GDP 3 százalékának megfelelő közös alap létrehozását, Németország azonban határozottan cáfolta, hogy áldását adta volna egy ilyen tervre.

Nicolas Sarkozy francia elnök a csúcstalálkozó után közölte: az Európai Bizottságnak rugalmasnak kell lennie a vállalkozásoknak juttatandó állami segítségre vonatkozó szabályok alkalmazásában. Egyetértettek abban, hogy a válságnak a felelősökre nézve következményekkel kell járnia, s a bajba jutott bankok részvényeseinek át kell vállalniuk a teher egy részét.

A találkozón a házigazda Nicolas Sarkozyn kívül Angela Merkel német kancellár, Silvio Berlusconi olasz kormányfő és Gordon Brown brit miniszterelnök vett részt. Brown Párizsba érkezése előtt közölte: a kisvállalkozások megsegítésére a minicsúcson 12 milliárd font (15,3 milliárd euró) értékű európai alapra kíván javaslatot tenni partnereinek.

A Párizsban elhangzottak értelmében a négy ország csúcstalálkozót akar a leginkább érintett országok részvételével a világ pénzügyi rendszerének megreformálására. A csúcsértekezletet minél hamarabb meg kell szervezni, a pénzpiac minden szereplőjének, például a minősítő ügynökségeknek, a speciális befektetési alapoknak szabályoknak kell alávetniük magukat.

Tekintettel a súlyos pénzügyi válságra, a négy legnagyobb EU-tag az úgynevezett stabilitási paktum rugalmas kezelésére is felhívta a figyelmet. A stabilitási paktum értelmében a tagállamokban az államháztartási deficitnek nem szabad meghaladnia a bruttó hazai össztermék három százalékát. Jelenleg azonban figyelembe kell venni a rendkívüli helyzetet - jelentette ki Nicolas Sarkozy, hozzátéve: Franciaország esetében ezt ő meg is fogja tenni.

Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke egy madridi gazdasági konferencián emlékeztetett rá: a "G4-ek" Párizsban csak javaslatokat fogalmazhatnak meg, érdemi döntésekről azonban a 27 unió tagállamnak együtt kell majd határoznia.

(euvonal)