"Legalább egymillió uniós polgár, akik egyben a tagállamok egy jelentős számának
állampolgárai, kezdeményezheti, hogy az Európai Bizottság - hatáskörén belül - terjesszen elő megfelelő javaslatot azokban az ügyekben, amelyekben a polgárok megítélése szerint a Szerződések végrehajtásához uniós jogi aktus elfogadására van szükség" - szól a lisszaboni szerződés 11.4 cikke.
Az állampolgári kezdeményezések végrehajtásáról rendezett eszmecserét szeptember 18‑án Brüsszelben az EP alkotmányügyi szakbizottsága. A megbeszélés egyik célja volt előkészíteni Sylvia‑Yvonne Kaufmann (GUE/NGL, német) témában készülő parlamenti jelentését.
"Államok Európájából polgárok Európája"
Jo Leinen, az EP alkotmányügyi szakbizottságának elnöke szerint ezzel az eszközzel "az államok Európája a polgárok Európájává tehető". Leinen a megbeszélésen emlékeztetett: "Még a 2009‑es európai parlamenti választások előtt szeretnénk elfogadni a lisszaboni szerződést".
Az eszmecserén szintén résztvevő Jürgen Meyer professzor, a Bundestag és az Európai Konvent egykori tagja, az állampolgári kezdeményezés egyik szülőatyja felidézte, hogyan került az állampolgári kezdeményezés az utolsó pillanatban alkotmánytervezetbe. "A civil társadalom most az EP‑vel egyenrangúvá emelkedett" - közölte Meyer. Arra a kérdésre felelve, hogy mit jelent a "tagállamok jelentős száma", elmondta: ez legkevesebb négy, maximum hat tagállamra utal.
Sylvia-Yvonne Kaufmann úgy vélte, az állampolgári kezdeményezés út a részvételi demokrácia irányában. További finomításra vár azonban az eszköz jogi kereteinek kidolgozása, ideértve a fellebbezés lehetőségét is, ha az EP elfogadhatatlannak nyilvánítaná a kezdeményezést.
Hogyan tovább?
Az uniós állam- és kormányfők az október 15. és 16. között megrendezendő EU‑csúcson vitáznak majd a lisszaboni szerződés további sorsáról.